Hogyan működik egy lőfegyver?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Sajnos a hírekben elég gyakran esik szó lőfegyverekről. Bűnügyek, háborúk, pisztolyok, puskák és ágyúk – a fegyverek mindenhol szerepelnek, de még az olimpián is. De hogyan is jön ki a golyó a csőből? Sok felnőttnek is csak homályos fogalmai vannak erről, úgyhogy most utánajárunk!

A lőfegyver lelke a puskapor. Ez egy robbanóanyag, amit ha meggyújtanak, gázzá alakul. Mivel az oxigén már benne van kötött formában, akár a levegőtől elzárva is ég, mégpedig gyorsan. Ha ez egy zárt tartályban történik, a tartály falát megpróbálja szétfeszíteni a gáz. És ha az egyik fal egy könnyen mozduló golyó, akkor az fog kirepülni a nyomástól.

Az első lőfegyverek – ágyúk és primitív puskák – ennyit tudtak. Egy csövet lezártak az egyik végén, és oda fúrtak egy kis lyukat a gyújtáshoz. Ide töltötték a puskaport, arra valahogy rányomkodták a golyót, és a kis lukon át begyújtották. Ez persze nem volt se pontos, se biztonságos, és a gyújtástól a lövésig még várni is kellett. A töltés pedig sokáig tartott, mert előbb be kellett adagolni a puskaport, azt rongyokkal lefojtani, rá a golyót, és még azt is letömni. Idővel kialakult a töltény, amiben már össze van szerelve a puskapor, az azt tartó hüvely és a lövedék.

Különböző mai töltények, balra pisztolyba valók, jobbra sörétes lőszerek. Fotó: Wikimedia

Igyekeztek emellett az elsütés és a lövés közti időt csökkenteni különféle módszerekkel. De igazán csak akkor oldották ezt meg, amikor kifejlesztették a gyújtó nevű eszközt. Ez egy csipetnyi másféle robbanóanyag a töltény fenekébe építve, ami erős ütésre robban. Ez gyújtja be aztán magát a puskaport.

A puskában vagy pisztolyban tehát egy vékony rúd – az ütőszeg – erősen megüti a tölténybe szerelt gyújtót, az begyújtja a töltetet, és a golyó kirepül. Mindez nagyon gyorsan történik. Az ütőszeget rugó mozgatja, amit előbb fel kell húzni. A fegyvert erősen kell tartani, mert pont ugyanakkora erővel rúg vissza, mint amilyennel a golyót kirepíti. Ezért van a puskáknak vállba illeszthető tusa. A pisztolyok kisebb erővel működnek, de azokat is jól meg kell ragadni. A nehezebb fegyvereknek, géppuskáknak saját állványuk van.

Nehézgéppuska egy román terepjárón. Fotó: Wikimedia

Egy vadászpuskát ezután általában újra meg kell tölteni, a rugót újra felhúzni, és akkor lehet vele megint lőni. Persze a katonáknak ez nem volt elég. Előbb az ismétlőfegyverek jöttek létre, amiket egy tárból gyorsan újra lehet tölteni, de ezt még kézzel csinálják. Végül kitalálták, hogy az a legjobb, ha a puska magától újratölt. Kialakultak az öntöltő félautomaták és a sorozatlövő gépfegyverek.

Ismétlőpuska működése

Ezek pont a visszarúgás energiáját használják az újratöltéshez. A töltény talpa itt nem egyenesen a lövész vállát rugdossa, hanem az úgynevezett zárszerkezetnek adja le a lökést. Ez pedig egy rugó ellenében hátramozog, majd visszacsúszik a helyére. És eközben kidobja az üres töltényhüvelyt, behelyezi a tárból a következő töltényt, és megfeszíti az ütőszeget, hogy újra lehessen lőni. Vannak fegyverek, amelyek ugyanezt a lőporgáz energiájával végzik el.

A félautomatáknál újra és újra meg kell húzni a ravaszt minden egyes lövésnél. Ilyen a legtöbb pisztoly. Az automata gépfegyverek addig lőnek, amíg a ravaszt lenyomva tartják, és van lőszer a tárban. Ez annyira gyorsan történhet, hogy gyakran mesterségesen lassítják a folyamatot, mert pillanatok alatt kiürülne a lőszerkészlet.

Különleges esetekben viszont a lehető legnagyobb tűzgyorsaságra van szükség, vagyis minél több golyót kiküldeni másodpercenként. Ilyenek például a hadihajók rakétaelhárító gépágyúi. A rakéta kicsi és nagyon gyors, szóval ott aztán köpni kell, ahogy a csövön kifér. Vagy még annál is többet. Ezért ezek a fegyverek nem is egy csővel működnek, hanem folyamatosan forgó csőköteggel. Ezeknél villanymotor gondoskodik a hajtásról és a töltésről is. Az ilyen gépágyúk akár percenként 4000 lövést is leadhatnak. De persze sohasem lőnek percekig, viszont amikor befogják a célt, akkor egész acélfelhőt zúdítanak rá.

Hát így működik a lőfegyver. Otthon ne próbáld ki!

Forgócsövű gépágyú egy hadihajón. Fotó: DVIDS

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Előző cikk
Következő cikk

Orbán Balázs ügye le van zárva, Cassandra áztatja az országot – híradó

Melania Trump nem ért egyet a férjével, Angliában szökött emut keresnek.

Itt a náthaszezon, tippeket adunk a gyógyuláshoz

De ha nagyon vacakul vagy és magas a lázad is, inkább fordulj orvoshoz.