Honnan ered a futball?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ha szereted, ha nem, az elkövetkező hetekben nem lehet elmenni a foci mellett. Most zajlik ugyanis az Eb, amire a magyar csapat is kijutott. Ha nem vagy nagy drukker, akkor is érdekes lehet, hogy egyáltalán honnan ered a futball. És még az is lehet, hogy a legnagyobb rajongók sem tudják.

(Kíváncsiak vagyunk a te véleményedre is! Érdekel a foci, vagy magasról le van tojva? Csak pár kérdés, és nyerni is lehet!)

A labda rugdosása már időszámításunk előtt elkezdődött, a történészek szerint Kínában és Mexikóban. Kínában cujunak hívták, ami rúgott labdát jelent. Mexikóban pedig az olmékok (egy indián nép) játszották kaucsuklabdával. A kaucsuk egy fának a nedve, amiből a gumi készül.

Bőrben szőr

Később az ókori Rómában és Görögországban is játszottak, bár ez inkább hasonlított a mai rögbire. Ők egy szőrrel bélelt bőrlabdát használtak.

Aztán jött a középkor, amikor már egyre többfelé rúgták a bőrt Európában, de nagyon eltérő szabályokkal.

Amit ma fociként ismerünk, a 19. századi Angliában született meg, itt fejlődött ki a mai szabályrendszer. Ezt az 1863-ban megalakult Angol Labdarúgó-szövetség írta össze. Ezek a következők:

  • Két csapat játssza, mindegyikben 11 játékos van. Egy kapus és 10 mezőnyjátékos.
  • A cél: gólt rúgni.
  • A játékidő összesen 90 perc, két félidőre osztva.
  • Mindkét csapat 3 játékost cserélhet le a meccs során. Aki egyszer lejött a pályáról, már nem mehet vissza.
  • A szabálytalanságot sárga vagy (ha nagyon durva) piros lappal büntetik. Két sárga lap egy pirosat jelent és aki olyat kap, többé nem térhet vissza a játékba. A csapat mínusz egy emberrel játszik onnantól.
Az aranycsapat. Lantos Mihály, Puskás Ferenc, Grosics Gyula hátsó sor: Lóránt Gyula, Buzánszky Jenő, Hidegkuti Nándor, Kocsis Sándor, Zakariás József, Czibor Zoltán, Bozsik József, Budai II. László. Forrás: Wikipédia
Az aranycsapat. Első sor: Lantos Mihály, Puskás Ferenc, Grosics Gyula. Hátsó sor: Lóránt Gyula, Buzánszky Jenő, Hidegkuti Nándor, Kocsis Sándor, Zakariás József, Czibor Zoltán, Bozsik József, Budai II. László. Forrás: Wikipédia

A magyar labdarúgás külföldön is emlegetett legnagyobb sikere 1953. november 25-én volt Londonban. A már 90 éve veretlen angol labdarúgó-válogatottat 6–3-ra győztük le. A találkozó az „évszázad mérkőzése” néven híresült el, azóta például Puskás Ferenc nevét a világ legeldugottabb helyein is sokan ismerik.

És akkor nézzünk még pár érdekességet, fun facteket a fociról:

  • 1921-ben az Angol Labdarúgó-szövetség megtiltotta, hogy nők focizzanak versenyeken, pedig előtte az ő körükben is népszerű volt a játék. Ez a tiltás egészen 1971-ig érvényben volt. Először 1996-ban az Atlantai Olimpián vezették be a női focit mint versenyszámot.
  • Az első FIFA-világbajnokságot 1930-ban tartották Uruguayban és összesen csak 13 csapat játszott.
  • A második világháború miatt 12 évig szünetelt a világbajnokság. 1950-ben kezdődött újra.
  • A brazil világklasszis játékos, Ronaldinho 13 éves korában egy ifjúsági mérkőzésen 23 gólt szerzett egy meccsen. Csapata 23-0-ra nyert. Ez azóta is rekordnak számít.
  • A világ leggyorsabb gólszerzése 2,8 másodperc volt meccskezdés után. Az uruguayi csapat játékosa, Ricardo Olivera szerezte 1998-ban.
  • Egy meccsen a játékosok átlagosan 10 kilométert futnak.
  • A foci számít a világon a legnépszerűbb sportnak. A világbajnokságot átlagosan egymilliárd ember nézi.
  • 1990-ben Kamerun lett az első afrikai ország, amelyik eljutott a világbajnokság negyeddöntőjébe. Mivel ők voltak a leggyengébbnek számító indulók, ahogy haladtak előre sikerrel, egyre többen szurkoltak nekik, nagyon népszerűek lettek.
  • A focilabda nagyon sok anyagból készül: bőr, latex, poliészter, pamut. A gyártók sokszor titokként kezelik, hogyan készül egy-egy labda pontosan.

(Kiemelt kép: Pixabay)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Bontógolyó sincs?

Jó reggelt!

Rusnya idő vár, de attól még az élet szép!