Mivel a felméréseink alapján szeretitek a recepteket, hoztunk nektek egy olyan újévi lencsefőzeléket, amit a gluténra és laktózra érzékenyek is ehetnek. És még a vegák is ehetik, mert ebbe most nem teszünk húst. Plusz: nem menzás lencse lesz, és még a végén lehet, az is megszereti, aki amúgy annyira nem bírta eddig.
De miért eszünk lencsét az év első napján? A babonák szerint a szemes ételek a gazdagságot hozzák el, mert sok apró van belőle az ételben, ez pedig a bőséget jelképezi.
Disznót is azért szokás ilyenkor enni, mert arról meg úgy tartják, hogy az kaparja ki nekünk a lencsét, amitől meg gazdagok leszünk. Mondjuk elég fura logika: ha levágják azt a disznót, hogyan kaparja majd ki később a lencsét? Na de, hagyjuk a filozofálást és térjünk is rá a receptre, ami négy főre szól! Itt is fontos, hogy nézzétek meg az összetevőket, mielőtt elkészítitek, nehogy ti, vagy valaki a családotokban allergiás legyen valamelyikre.
Mi kell hozzá?
- 300 gramm lencse (bármelyik fajta jó, a vörös, a barna, a zöld is!)
- 2 gerezd fokhagyma (kinyomva vagy apróra vágva)
- 2 krumpli (megpucolva, felkockázva)
- 2 hagyma (bármilyen, felaprítva)
- 1 répa (kicsi darabokra vágva)
- 3 evőkanál pirospaprika
- Pár darab szárított babérlevél (olyan 4-5 elég)
- Két evőkanál ecet, vagy a Kispolgár tipp: citromlé
- 2 zöldségleveskocka (vagy egy liter zöldségalaplé)
- 1 nagy pohár (laktózmentes) tejföl
- 3 evőkanál mustár
- só
- bors
Mielőtt belekezdünk, fontos a lencsét 3-4 órára vízbe áztatni. Ezt sok hüvelyessel meg szoktuk csinálni, például a babbal, azért, hogy ne fújjon fel annyira minket, hogy felszállunk az égbe a sok beragadt gáztól.
Ha kiázott a lencse, tegyünk egy kis olajat egy lábasba, és amikor felmelegedett, tegyük bele a felaprított hagymát. Ne hagyjuk magára! Kevergessük amíg üveges nem lesz, ez max. másfél perc. Ha úgy látjuk, okés, lehúzzuk a lábast a tűzről és úgy adjuk hozzá a pirospaprikát. Ezt azért csináljuk így, mert ha a tűzön rakjuk bele, hirtelen odakaphat, amitől keserű lesz.
Ezután beledobjuk a kinyomott vagy apróra vágott fokhagymákat, a répát és a felkockázott krumplit. Ezeket egy picit lepirítjuk az olajon, ez is kb. 1-2 percet vesz igénybe.
Ha mindezzel kész vagyunk, jöhet a lencse, majd rá az egy liter víz vagy alaplé. Ha nincs alaplevünk és vizet teszünk bele, akkor mehet hozzá egy vagy két leveskocka. Hozzátesszük a babérleveleket (azokkal vigyázzunk, ne nyomkodjuk szét, mert a babérlevelet nem esszük meg, csak az íze kedvéért adjuk az ételekhez. Önmagában nem fincsi. A végén tálalás előtt kivesszük belőle). Sózzuk, borsozzuk és kb. 15-20 percig főzzük, amíg a lencse megpuhul.
A végén tesszük bele a tejfölt (amúgy ez kihagyható, ha teljesen laktózmentesre szeretnétek az ételt), a citromlevet vagy ecetet. Ezekkel még buggyantunk egyet a főzeléken, és már meg is vagyunk!