Jelentősen megszigorítják a drogtörvényt

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ahogy mi is írtuk, zajlik a drogtörvény szigorítása. A hatóságok sokkal keményebben fognak fellépni a kábítószert árusítókkal és a fogyasztókkal szemben is. És mivel Magyarországon az első kipróbálás átlagéletkora 13,5-14 év, ez titeket is érinthet. Persze nyilván az lenne a jó, ha soha, semmilyen körülmények közt nem találkoznátok kábítószerekkel. De ha véletlenül mégis, akkor legyetek felkészülve ezekre a változásokra.

Az iskolában kevés szó esik a drogokról. Az elmúlt évtizedekben a megelőzésről és a felvilágosításról egyre ritkábban hallani. Épp ezért fontos, hogy tegyetek fel kérdéseket a szüleiteknek, tanáraitoknak, és ne csak egymás közt beszéljétek meg, ha valami furcsát, újat, ijesztőt tapasztaltok.

Kép: Pixabay

Most a kormány azt találta ki, hogy a megelőzés és felvilágosítás helyett sokkal tovább szigorítja a kábítószerrel kapcsolatos szabályokat. Míg más országokban bizonyos szerek használata már nem tilos, nálunk bűncselekménynek számít majd mindenfajta droghasználat.

Fontosabb változások:

1. Nem lesz különbség az úgynevezett hagyományos drogok és az új fajta dizájnerdrogok között, ezek használata ugyanúgy bűncselekmény. Mik is ezek?

A hagyományos drogok vagy más néven illegális drogok egy része évszázadok óta létezik. Ezek az idegrendszerre hatnak, valamilyen módon beavatkoznak az agy kémiai folyamataiba. Ennek megfelelően vagy felpörgetik, vagy épp ellenkezőleg, tompítják a gondolkodást. Van, amitől az ember hallucinál, és van, ami elbódítja. Nem lehet előre tudni, hogy kire mi hogyan hat, ezért is nagyon kockázatos a használatuk. Arról nem is beszélve, hogy ezek közül a legtöbb olyan függőséget okozhat, amitől nagyon nehéz megszabadulni. És ha valaki túladagolja magát, az halálhoz is vezethet.

A hagyományos drogok közé tartozik a kokain (a dél-amerikai kokacserje leveleiből kivonva), a meszkalin (egy agavéból készült likőrszerű, tudatmódosító ital), a marihuána (vagyis a kender) és az összes ópiát, mint például a heroin (amiknek hatóanyagát röviden és tömören a mák gubójából nyerik ki). És ide szokták sorolni azokat a gyógyszereket is, amiket nem az előírt mennyiségben szed valaki. Ilyenek lehetnek például az altatók, nyugtatók, szorongáscsökkentő szerek. Egyiket se próbáld ki.

Kép: Pixabay

A dizájnerdrogok vagy más néven szintetikus drogok olyan mesterségesen előállított szerek, amik másolnak egy-egy illegális drogot. Viszont az összetevőket picit módosították, hogy ne lehessen ezeket besorolni az illegális drogok közé. Az új kémiai összetételt pedig addig forgalmazták, amíg az nem szerepelt az illegális drogok listáján, így még csak törvényt sem sértettek. Az összetételen pedig mindig lehetett picit változtatni ahhoz, hogy a gyártók kicselezzék a hatóságokat. Nagyon változatos néven árulják ezeket, füstölőként, fürdősóként, vagy akár növénytápszerként. A herbál az egyik leggyakoribb dizájnerdrog, ez a marihuána szintetikus megfelelője. A gina, kristály vagy kati néven emlegetett anyag az LSD-t utánozza. Ez az anyag a legsúlyosabb függőséget is okozhatja.

A szintetikus szerek (mivel mindig módosítgatják őket), irtózatosan veszélyesek, mert teljesen kiszámíthatatlan a hatásuk. Ráadásul a legtöbbször konkrétan méreggel, permetszerrel, tisztítószerrel vannak felütve, azaz beláthatatlan károkat okoznak a szervezetnek.

2. A büntetés is szigorodhat

Azok, akiket drogfogyasztáson kaptak, eddig választhatták az úgynevezett elterelést is a büntetés helyett. Ez azt jelenti, hogy részt vehettek egy kezelés-sorozaton, ami után a bíróság megszüntethette az ellenük folyó eljárást. Az új szabályok szerint már csak az választhatná büntetés helyett az elterelést, aki elárulja, kitől vásárolta a kábítószert.

Akik kínálják, vagy másoknak kábítószert adnak át, akár két év börtönbüntetést is kaphatnak. Ez vonatkozik arra is, ha valaki átad a másiknak egy füves cigit. Ha ezt több mint tíz emberrel teszi meg, akkor a büntetés három év is lehet. Aki pedig árulja a kábítószert, legyen az a fent felsoroltak közül bármelyik, 5 éves börtönbüntetést kockáztat.

Ha valaki külföldről hoz be drogot, legyen az akár egy másik EU-s országban legális növény, az kettőtől nyolc évig tartó börtönt is kaphat. Szigorítják az online rendelést is, elég külföldről egy csekély mennyiségű kábítószernek minősülő anyagot rendelni, ez már két év börtönbüntetést jelent. Persze a büntetés mértéke függ attól is, hogy mennyi idős az, aki elköveti. Magyarországon a büntethetőség korhatára alapesetben a tizennegyedik életév.

A drogfogyasztás egyébként tényleg óriási probléma, és muszáj kezdeni vele valamit. De nyilván nem lehet egy lapon említeni azt, aki egyszer a buliban kipróbálta füvezést és azt, aki heroinfüggő. Mi az előbbit sem ajánljuk kipróbálni. A törvény viszont mostantól egyáltalán nem tesz különbséget. Ha kétséged, kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, mindenképp keress meg egy megbízható felnőttet. Ha pedig arra van szükség, ők tovább tudnak irányítani egy megfelelő szakemberhez.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!