Eljött az a tavaszi vasárnap, amikor ESHET A HÓ. Minden évben előfordul, hogy néhány napsütéses délután elfeledteti velünk, hogy a bolond április hónapjában vagyunk, amikor az időjárás sem tudja, mit akar. Szóval szélre, és maximum 10 fokra számítsatok ma.
A Bíborkáknak és a Vilmosoknak boldog névnapot kívánunk! Április 6-án 535 éve, hogy meghalt I. (Corvin) Mátyás király. Ő 1458-tól Magyarország, 1469-től Csehország királya volt. A király az 1480-as években már sokat betegeskedett, agyvérzése és súlyos köszvénye (ez a betegség az ízületeket érinti).
A király 1490. április 4-én lett rosszul, és kétnapos szenvedést követően, április 6-án halt meg. A haláláról többféle elmélet született:
- az egyik, hogy a felesége, Beatrix megmérgezte,
- a másik szerint a köszvény „agy-gutaütést” okozott nála,
- egy harmadik szerint egy merénylő bújt el Mátyás árnyékszékén, és leszúrta a nagydolgát végző királyt.
Nos, a legvalószínűbb, hogy a király halálát a súlyos betegségei okozták, a teste pedig elgyengült bennük. A magyar néphagyományban Mátyást igazságos királyként ismerik, és erről rengeteg mese is van. Induljon a nap az egyikkel!
Mátyás király és a jószívű szegény ember
Mikó Mátyás király elment kerűni, egy kis tanyába érkezett egy szegíny emberhez; elfáradt, ott mögpihent. Vacsorát is adott neki a szegíny ember, lencselevest. A szegíny ember megszánta: egy kis füstölt kóbásza vót kíminbe, avval is megtraktálta, még egy fél liter bort is adott neki. Nagyra vette Mátyás király ezt a dolgot, asz mondotta neki: menjen fel Buda várába.
A szegíny ember fel is ment, (Mátyás király) megmondta neki az ajtót is, hogy merre kell menni Buda várába. Mikor Buda várába felment, a király nagyon fogadta, a többi urak meg csak nézték, hogy micsoda ember ez, de a király nem magyarázta ki mindaddig, míg meg nem ebídeltek. Mikor megebídeltek, adott neki nagy köntöst: megruházta, adott neki sok aranyat: amennyit csak elbírt vinni. Akkor elmagyarázta a vendígeinek, hogy járt vele.