Anglia déli részén, a Jurassic Coastnak nevezett partszakaszon találták meg egy plioszaurusz koponyáját a sziklafalban még tavaly. Ez a koponya azért is egyedülálló, mert rendkívül jó állapotban van, különösen ahhoz képest, hogy a tulajdonosa 150 millió évvel ezelőtt élt. Egy helyi paleontológus (az őslényeket tanulmányozó tudós), Steve Etches vezette a kutatást, aki bízik abban, hogy megtalálják majd a csontváz többi részét is.
A hatalmas tengeri ragadozó 10-12 méter hosszúra nőtt meg és 130 borotvaéles foga volt. Csak a megtalált koponya két méteres. A tudósok szerint ezekkel a méretekkel a hüllő gond nélkül uralhatta az óceánt. Hogy hogyan?
Íme egy összehasonlítás: az ember kb. 700 joule erővel képes harapni, a kutya 1000-rel, az oroszlán 4000-rel, míg a plioszaurusz 33 000 joule-lal. A joule ebben az esetben a munka – mint fizikai mennyiség – mértékegysége. Zsákmányát vélhetően egyetlen harapással ölte meg, és nem sokat bajlódott a rágással, egyben nyelhette le a prédát. Állkapcsának felépítése, izomzata hasonlít a ma élő krokodilokéhoz.
Nála csak a T-Rex lehetett hatalmasabb, ezért a tudósok elnevezték Sea-Rexnek, vagyis tengeri T-rex-nek.
A plioszaurusz brutális fogai ebben a videóban is jól látszanak:
A hüllő terebélyes koponyáját január másodika óta láthatja a közönség Dorsetben, és Sir David Attenborough természettudós dokumentumfilmet is készített a felfedezésről. (BBC)