A Youtube-on gyakran hallhatod, hogy a videót ez vagy az a cég szponzorálja. Jó, ha pontosan érted, mit jelent ez. Nézőként is fontos tudni, de ha később esetleg te is készítesz videókat, akkor pláne.
Az internetes tartalomkészítők vagy hobbiból csinálják a műsort, vagy ebből élnek. Az utóbbival sincsen semmi baj. Munka mellett nehéz fenntartani egy csatorna rendszeres működését. És szükség van kamerákra, fényekre, meg az sem árt, ha a youtuber meg tud fizetni egy szerkesztőt, vágót, effektezőt. És most még csak arról van szó, amikor valaki beszél a kamerába. Ha utazni kell vagy kísérletezni, akkor a költségek még nagyobbak.
A Youtube nézettség alapján fizet a tartalomkészítőknek, abból a pénzből, amit a hirdetőktől kap. Ez most 4-12 forint körül van egy néző után, attól függően, hogy mennyi reklám kerül a videóba, és mennyire értékes a közönség. Tehát egy normális fizetéshez havonta százezres nézettség szükséges – de ebből még adózni is kell.
Más platformokon, például a TikTokon másképpen lehet keresni, de nagy különbség nincs, hiszen ezek a cégek egymással is versenyeznek a nézőkért és a tartalmakért.
Ez a bevétel elég kiszámíthatatlan, és utólag kapja meg a videós. Az automatikusan berakott reklámok a hirdetőknek sem mindig hatékonyak. Sokan használnak hirdetésblokkolót, vagy simán csak nem figyelnek oda. Vagy ami még rosszabb: egyenesen idegesíti őket a műsort megszakító reklám.
Ezért gyakran közvetlenül működnek együtt a videósokkal. Vagyis szponzorálják, támogatják a műsort. Megállapodnak velük, hogy a műsorban jelenik meg a termékük. Jó esetben ezt kreatívan és érdekesen szövi bele a mondandójába a tartalomkészítő, valahogy összekötve a témájával. Így kevésbé zavaró a fizetett tartalom. Sokszor használnak kuponkódokat is, amikkel árengedményt lehet kapni a hirdetőnél. Ez arra is jó, hogy a reklámozó követhesse, pontosan hány vevőt szerzett egyik vagy másik influenszerrel.
Ezért persze fizetnek. De amíg a videóban elhangzik, hogy ki a szponzor, addig ez tiszta ügy. A néző tudja, hogy nem jókedvében dicséri a youtuber az internet-szolgáltatót vagy telefoncéget, hanem ez reklám. Pont ugyanolyan, mint a Forma-1-es autókra ragasztott matricák.
A bújtatott, eltitkolt reklám már sötétebb ügy. Előfordul, hogy egy-egy tartalomkészítő úgy csinál reklámot egy cégnek, hogy nem fedi fel az üzleti kapcsolatot. Ez megtévesztő lehet. Például áradozik egy játékról, így a követői elhiszik neki, hogy jónak találja – pedig csak megvették. Ez már-már csalás, és hasonlít a politikai propagandához.
Védekezni az ilyenek ellen leginkább józan ésszel lehet. Ha nem ismered az előadót, és gyanúsan odavan valamiért, akkor érdemes óvatosan fogadni a véleményét. És egészen biztos, hogy találsz az említett termékről más ítéleteket is. Ahogy általában, itt is az a legjobb, ha az ember a saját kezére csap, amikor túl hirtelen akar döntést hozni, egyetlen infó alapján.