Ma van a zacskómentes világnap. De segít ez a bolygón?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Több környezetvédelmi világnapot is ünneplünk egy évben. Ez nem is csoda, hiszen nem állunk jól a klímaváltozás elleni harcban, és minden próbálkozás számít. A mai, zacskómentes világnap lényege, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy ne vegyünk és ne is fogadjunk el a boltokban egyszer használatos nejlonszatyrot. Csak az Európai Unióban évente 8 milliárd zacskót dobunk a kukába, de a naponta kidobott mennyiséget már egyszerűen képtelen elnyelni a Föld.

A nejlonszatyor amúgy viszonylag fiatal találmány, 1965-ben egy svéd mérnök, Sten Gustaf Thulin tervezte meg és hozta létre. Mivel tartós volt és olcsó, széles körben is elterjedt. Felváltotta a papír-és a szövetzsákokat, ezzel pedig átalakította a kiskereskedelmet.

Fotó: Unsplash

Miből lesz a nejlonszatyor?

A műanyag zacskó földgázból és kőolajból készül, vagyis nem megújuló erőforrásokból. Egy tonna szatyorhoz közel 2000 liter olaj kell. A baj az, hogy már a gyártásuk is nagyon környezetszennyező, hiszen közben üvegházhatású gázok keletkeznek. Ezek felelősek azért, hogy melegszik a légkör, forróbbak a nyarak, enyhébbek a telek.

Egy zacskót átlagosan 25 percig használunk, mégis 100-500 évig velünk marad, mert nem bomlik le. Leginkább szemétlerakókra vagy szemétégetőkbe kerül, miután kidobjuk. Ha elégetik, szintén veszélyes anyagok szabadulnak fel belőle. A zacskó rosszabb esetben a vízpartokra, a fákra, a vízbe, tengerekbe kerül, azok viszont lassan telítődnek a műanyag szeméttel.

Fotó: Unsplash

A zacskók aztán mikroműanyagokra bomlanak, és a vizeken, növényeken, állatokon keresztül a táplálékláncunkba jutnak. A műanyag zacskókat néha megeszik az állatok, és ezek gyakran a halálukhoz vezetnek. A tengeri teknősöknek például nehéz megkülönböztetniük a lebegő nejlonszatyrokat a medúzáktól – amiket éppen elfogyasztanának.

És akkor most?

Nyilvánvaló, hogy a műanyag szatyrok ideje lejárt. De az alternatívák kérdése sem annyira egyszerű. Elsőre rávágnánk, hogy a nejlonszatyrot papírral kell helyettesíteni. A papírzacskók előállítása viszont sokkal energia- és vízigényesebb, mint a szatyroké. Cserébe gyorsan és teljesen lebomlanak. Elvileg készülhetnek újrahasznosított papírból, amihez nem kell újabb fákat kivágni. De az ilyen szatyor nem lesz tartós, mert rövidebbek benne a növényi rostok, mint a friss papírban.

Fotó: Unsplash

Egyébként létezik biológiai úton lebomló szatyor, kétfajta is. Az egyik kukoricakeményítőből és tejsavból készül, és a komposztálóban tényleg lebomlik. A másik viszont ugyanúgy nyersolajból készül és egy vegyi anyagnak köszönhetően mállik szét.

A legjobb, amit tehetünk, hogy zacsitilalmat léptetünk életbe otthon. Ha bevásárolni megyünk, vihetünk papírtáskát vagy vászontáskát. De a pamutvászon előállítása is környezetterhelő, mert rengeteg vegyszer kell a gyapothoz. A vászontáskát legalább 131 alkalommal kell bevetni ahhoz, hogy környezeti szempontból megérje. De ennél sokkal többet is kibír, hiszen ki lehet mosni. A zöldség, gyümölcs, kifli, zsömle vásárlásánál is otthonról hozott kis átlátszó műanyagba vagy erre a célra rendszeresített vászonzacskóba pakoljunk.

Tiltások és korlátozások

Afrika és Ázsia számos országában már betiltották vagy valamilyen módon korlátozták a nejlonszatyrok használatát. Olaszország már 2011 óta tiltja a nem lebomló műanyagzacskókat, de Franciaországban is ez a helyzet. Ausztriában, Németországban, Svédországban és Hollandiában nem konkrét tiltást vezettek be, de ott is tesznek lépéseket a zacskók elhagyásáért.

Vannak azonban olyan vélemények, hogy a műanyagzacskók betiltása váratlan problémákat szülhet. A zacskók könnyűek, erősek és vízállóak, a műanyag pedig védi az árut a nedvességtől, és praktikus csomagolóanyag. A műanyag zacskókat orvosi célokra is használják, vagyis több olyan szolgáltatás is van, amihez szükség van rájuk. A vállalkozásoknak pedig jóval olcsóbb legyártani a műanyagot, mint a papírzacskót, ráadásul egyes áruknál a papír nem elég, például mert átengedi a nedvességet vagy kórokozókat.

Fotó: Pixabay

Az Európai Unió döntésének megfelelően 2021 júliusától már forgalmazni sem lehet egy sor műanyag, egyszer használatos eszközt. Például a szívószálakat, a tányérokat vagy a fültisztító pálcákat. Tavaly újabb szabályozások léptek életbe, amelyek szerint 2030-tól fokozatosan eltűnnek majd az élelmiszerboltokból és az éttermekből a vékony műanyagzacskók.

A nejlonszatyrok ügye tehát bonyolultabb, mint amilyennek elsőre látszik. De ami rajtunk múlik, azt megtehetjük! Próbáljunk meg zacskók nélkül vásárolni, és nézzünk utána, hogy a boltokban milyen hálós kistáskákat használhatunk, amibe a zöldséget-gyümölcsöt pakolhatjuk. Ne csak a világnapon, hanem minden nap!

Források: WWF. Conversation. Environment. Enviroment America. Biological Diversity. Britannica. Wikipedia. Csatlós Hanna közreműködését ezúton is köszönjük. 

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Einstein megbánta, hogy köze volt az atombombához

Nemrég árverésre bocsátották az erről szóló levelét.

Garfield

Kivételes eset.