Miért olyan drága a Lego?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A világ egyik legismertebb játéka a Lego. Az építőjátékkal gyakorlatilag minden gyerek találkozik, és a legmenőbb ajándékok közé tartozik egy komolyabb Lego-készlet. Már csak azért is, mert igen drága. De mi kerül ennyibe egy kupac műanyag kockán?

Ehhez először is meg kell érteni a kapitalizmus alaptörvényét. Minden annyit ér, amennyit a vásárló hajlandó kifizetni érte. A Lego egyáltalán nem különösebben drága például a luxusdivathoz képest. Ócska műanyag táskák, műszálas kardigánok adhatók el százezrekért vagy milliókért, ha rájuk van írva, hogy Louis Vuitton. A Legót el lehet adni drágán is, tehát semmi oka a gyárnak olcsón adni.

Az első, 1949-es LEGO-készletben még csak sima kockák voltak. Forrás: LEGO

De miért nem sajnálják rá a pénzt az emberek?

A Lego története a kétezres években váratlan fordulatot vett. Azelőtt a kockákat gyerekjátékként forgalmazták. A készletek elég egyszerűek voltak, nagy ritkán fordultak elő több ezer darabos szettek. Ám már ekkor is voltak felnőttek, akiknek a Lego volt a hobbijuk. És egy ráérő felnőtt kész akár képtelen összegeket is költeni a hobbijára. Egy szenvedélyes horgász százezreket ad ki botokért, orsókért és furfangos csalikért.

Az internet fejlődésével ezek a felnőtt Lego-rajongók egymásra találtak. Megszervezték maguknak a piacteret, ahol kockánként vehetnek alkatrészeket, vagy régi, már nem gyártott készleteket. Napokat, heteket töltöttek művészi tájképek vagy bonyolult gépezetek megszerkesztésével. A Lego vállalat pedig idővel rájött, hogy amit gyárt, az nemcsak gyerekjáték. És arra is, hogy az unatkozó felnőtteknek sokkal több pénzük van, mint a gyerekeknek.

Egyre összetettebb, drágább Lego-készletek jelentek meg. A Lego Technics behozta a motorokat, dugattyúkat, mindenféle gépészeti alkatrészt. A Mindstorms pedig a programozható elektronikát. A cég szerződött a nagy filmgyárakkal, hogy kihozhassa a népszerű filmek, sorozatok járműveit és figuráit. Ilyen például a Star Wars. A Lego Ezeréves Sólyom űrhajója csaknem ezer dollárba kerül – több százezer forintba. Mindezek a fejlesztések roppant pénzt igényeltek. A Legónak tökéletesnek kell lennie, minden új elemet tesztelni kell, szükség esetén megerősíteni. Vegyészek, mérnökök, gépészek számtalan munkaórája van egy új pöcökben.

Lego, a legjobb

Van a kapitalizmusnak egy másik törvénye: a verseny. Ha nem a legjobb vagy, akkor a vásárlók mást keresnek. A Legónak viszont alig van versenytársa az építőjátékok piacán. Már negyven évvel ezelőtt is készültek másolatok az akkori Kelet-Németországban, és ma is kaphatók olcsó legószerű készletek. De ezek többnyire vacakok. Nem passzolnak úgy, mint az eredeti, ócskább az anyaguk. A Lego formáját sokáig szabadalom védte, ezért senki sem gyárthatott vele összeilleszthető kockákat. Ez azonban már lejárt. A minőség és a hírnév viszont továbbra is védi. A legtöbbször ciki beállítani valahova egy készlettel, ami nem igazi Lego.

Szocialista Lego-klón a volt Kelet-Németországból. Fotó: DDR Museum

Virtuális építkezés

Egyvalami veszi csak fel a versenyt a Lego nyújtotta élménnyel: a virtuális építőjátékok. Az, amikor a számítógép képernyőjén építkezhetünk. Ilyenkor végtelen számú elemünk van, és nem kell őket egyenként megvenni. Sokkal könnyebb egy videojátékban keríteni még egy marék kockát, mint a valóságban. És ebből a felismerésből egy másik hatalmas siker nőtt ki: a Minecraft. Valamint a hozzá hasonló egyéb építős játékok, a Scrap Mechanictól a Space Engineersen, a Stormworksön és a Kerbal Space Programon át a Vintage Storyig.

De komolyan ezek sem fenyegetik a Legót. A számítógépek sok mindent tudnak, de épp a fizika, a valós tárgyak kölcsönhatása az, amivel gondjuk van. A hatalmas Minecraft-gépek és Kerbal-űrállomások építői jól tudják, milyen, amikor a memória elfogy. A játék akadozni kezd, mert túl sok az ütközés és a mozgás. A Lego teszi a dolgát, akármekkora méretben, mert a fizikát kezeli maga a fizika, vagyis a valóság. És mellesleg amit Legóból építünk, az igazi, kézzelfogható.

Hajóépítés a Stormworksben. A kocka nem fogy el, csak a memória.

Így aztán a belátható jövőben a Lego marad az építőjátékok királya. Olcsóbb viszont nem lesz. Sőt, vannak nem kevesen, akik befektetésként vásárolják a készleteket, mintha részvényt vennének. Ők ki se bontják a dobozt, csak várják, hogy sokszoros áron adhassák majd el. De ez már az ő gondjuk. Te csak vedd elő, és építs valamit!

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Garfield

Változnak az idők.

Jó reggelt!

Kvakk, kvakk!

Túlárazott kismotorok, kirúgott gyermekvédelmi vezetők – híradó

Megszavazták a képviselők fizetésének csökkentését, újra elérhető a Vonatinfo. És egy cuki manulbébi.