Miért szárazabb a bőrünk télen?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Biztos megvan az a jelenet, amikor anyukád egy krémmel kerget végig a lakáson, hogy bekenjen. Te meg látod, hogy tényleg szárazabb a bőröd, és nemcsak a kezeden, hanem az arcodon is. A szád is gyakrabban kicserepesedik, a lábszárad pedig néha viszket is.

Ez ilyenkor télen teljesen természetes folyamat. A bőrünkben rengeteg faggyúmirigy van, az ezek által termelt anyagok (lipidek) pedig egy természetes zsíros réteget képeznek a bőrünkön. Ez a réteg védi a bőrt a kiszáradástól. Attól függően, hogy kinél milyen mértékű ez a faggyútermelés, van, akinek eleve szárazabb, vagy pedig épp ellenkezőleg, zsírosabb a bőre.

Ha a hőmérséklet kint 8 fok alá csökken, a szervezet elfoglalja magát azzal, hogy melegen tartson, ezért a faggyútermelés is lelassul. Ezzel elvékonyodik az a védőréteg, amiről az előbb szó volt. És minél hidegebb van kint, annál kevesebb zsírt termelnek a faggyúmirigyek. Extrém hidegben pedig akár le is állhat a faggyútermelés. De akkor sem jobb a helyzet, ha ki se mész a lakásból. A fűtés szárítja a levegőt, és minél kisebb otthon a páratartalom, annál gyorsabban párolog a nedvesség a bőröd felszínéről. Ilyenkor pedig érzékennyé, szárazzá válik a bőr, és jön anya a kézkrémmel.

Kép: Pixabay

A ruha alatt is érzékeny lehet a bőr, ennek az az oka, hogy folyamatos dörzsölésnek van kitéve az eleve szárazabb bőrfelület. Lehet, hogy észrevetted már, hogy mennyivel kellemetlenebb télen farmerben járni, mint máskor. A túl gyakori kézmosás sem tesz jót ilyenkor. Nem is a víz a probléma, hanem az utána való törülközés, amivel jó alaposan megdörzsöljük a védőrétegét vesztett bőrt.

A szemed és az orrod is kiszáradhat

Télen nemcsak a bőr száradhat ki, hanem bizony a szem és az orr is. A szemünk nemcsak a száraz levegőtől lehet érzékenyebb, hanem attól is, hogy ilyenkor jóval több időt töltünk bent, mint a szabadban. És ha már bent vagyunk, többet nézzük a képernyőt, sokszor észre se véve, hogy nem pislogunk eleget. Télen az is gondot szokott okozni, hogy kevesebbet iszunk, ez pedig még szárazabbá teheti mind a szemet, mind a bőrt.

A száraz levegő hatására az orrunk nyálkahártyája is kiszáradhat. Ez pedig azért sem jó, mert az orrunkban levő váladék véd a vírusokkal és bacikkal szemben. Könnyebben kapja el a náthát az, akinek túl száraz az orra.

Mi a megoldás?

Kend be a bőröd! Olyan krémeket érdemes választani télen, amik zsírosabbak, még akkor is, ha ezeket nehezebben issza be a bőröd. Ilyenkor kerülni kell azokat a termékeket, amiben alkohol vagy illatanyagok vannak, mert ezek még jobban szárítják a bőrt.

Kép: Pixabay

Otthon használhattok párásítót, hogy ne legyen olyan száraz a levegő. Ehhez nem is kell feltétlenül gépet venni, egy vízzel teli tálka a radiátorra pont megteszi. (Ha macskád van, ezt érdemes átgondolni.)

Érthető, ha szívesen ücsörög a kádban hosszan az ember akkor, amikor kint hideg van, de ez a bőröd szempontjából nem a legjobb ötlet. Ha mégis, akkor a habfürdőzés lehetőleg minél rövidebb ideig tartson. Utána meg ne dörzsöld a bőröd a törülközővel, csak finoman itasd le róla a vizet. Ha kész vagy, bizony érdemes testápoló krémet használni, akkor is, ha nem szereted. 

Ha a szemed szárad ki, viszket, érdemes nedvesítő szemcseppet használni. És ilyenkor nem árt csökkenteni a telefon és egyéb kütyük bambulására szánt időt. Ha nem tudod megállni, inkább gyakrabban tarts rövid szüneteket.

Az orrodat sós tengervizes cseppel vagy spray-vel lehet nedvesíteni. Vigyázz, hogy ne olyat használj, amiben valamilyen orrdugulás elleni hatóanyag van! Az orrodnak is jót tesz ilyenkor a párásabb levegő. Használhatsz diffúzort is, ha pedig ebbe teszel valami illóolajat is, az a hangulatodnak is jót tehet.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

A pápával találkozott Orbán Viktor, kijött a legjobb egyetemek listája – híradó

És még: folytatódott a cicaharc Menczer és Magyar között. Felragyog a Jupiter!

Így sikerült a mobiltiltás – eredmények

Feltűnően sok olvasónk szerint jobb az élet telefon nélkül.