Összeesküvés-elméletek, krimik és hollywoodi filmek gyakori témája a szupertitkos vatikáni könyvtár, ahol állítólag olyan titkokat őriznek Jézusról és a kereszténységről, amik átírhatnák a történelmet. Állítólag vannak benne olyan dokumentumok is, amiket a pápák is csak egyszer láthatnak.
A vatikáni könyvtárat 1448-ban V. Miklós pápa alapította 350 darab görög, latin és héber nyelvű kódexszel. Amikor 1481-ben az első hivatásos könyvtáros elkezdett itt dolgozni, már 3500 kötet volt a gyűjteményben. Ezzel ez lett a világ legnagyobb könyvtára akkoriban. A Vatikáni Titkos Levéltárat az 1600-as évek elején választották le a könyvtárról. Mivel azonban rengeteg volt körülötte a találgatás, Ferenc pápa 2019-ben megváltoztatta a nevét. Azóta Vatikáni Apostoli Levéltár a neve.

Miért volt titkos évszázadokon keresztül?
Nem azért, mert nem láthatta senki. Valójában a titkos szó az alapításkor arra utalt, hogy ez egy privát, azaz magánjellegű könyvtár. Vagyis a pápa magánkönyvtára. Ez nem jelenti azt, hogy nem látogathatja senki, hanem csak azt, hogy nem nyilvános.
Rengeteg felbecsülhetetlen értékű irat található itt. A leghíresebb darab a Codex Vaticanus, a legrégibb ismert Biblia-kézirat. A könyvtárban tárolják a templomos lovagok perével (1308-1310) kapcsolatos pergameneket. Itt vannak a Giordano Bruno és Galileo Galilei elleni perek jegyzőkönyvei is. Bruno azt állította, hogy az univerzum végtelen, Galilei pedig azt, hogy a Föld és a bolygók a Nap körül keringenek. Ezek a tanok erősen szemben álltak az egyház akkori tanításaival, aztán mára persze a papok is megértették, merre hány méter. A könyvtárban rengeteg egyéb levelet, jelentéseket, a korábbi konklávék anyagait és más fontos iratokat is őriznek. Nagyjából 150 ezer dokumentum található itt. Egy becslés szerint a könyvtárban található polcok hossza eléri a 82 kilométert.

A levéltárba pápai engedéllyel lehet belépni, de csak azok a kutatók kaphatnak hozzáférést az iratokhoz, akik legalább mesterfokú diplomával rendelkeznek. Naponta legfeljebb 60 ember léphet be a vatikáni könyvtárba.