Amikor a bogarakra gondolunk, nem az jut eszünkbe, hogy a kis repülő, csápos izék felváltva izzadnak az edzőteremben, de azért mégiscsak vannak köztük olyanok, amelyek figyelemre méltó erőkifejtésre képesek. A bolygó egyik legerősebb bogaráról nemrég az IFL Science cikkezett. Ez pedig
a góliátbogár.
A góliátbogarak a természet legnehezebb bogarai közé tartoznak. Afrika számos erdejében őshonosak, és a Goliathus nevű nemzetséghez tartoznak. A góliátbogár egyik legnagyobb faja a G. regius, más néven a Királyi Góliát, amely feltűnő fekete-fehér megjelenéséről nevezetes. Ez a bogár akár tíz centisre is megnőhet!
A királyi csápos Nyugat-Afrika egyes részein él, többek között Burkina Fasóban, Ghánában, Guineában, Elefántcsontparton, Nigériában és Sierra Leonéban. Testvére, a G. goliatus hasonló méretűre nőhet, de ő sokkal délebbre lakik.
A tudósok vitatkoznak azon, hogy mekkorára is nőhet egy góliátbogár. Egyesek szerint egy-egy bogár akár 70-110 grammot is nyomhat. Főleg a fa nedveivel és gyümölcseivel táplálkozik. Meglepő tény,
a saját testsúlyánál mintegy 850-szer nehezebb súlyokat képes megemelni – ez annyi, mintha egy átlagos testalkatú ember két ámbráscetet emelne fel.
Hogy hivatalosan melyik a legkigyúrtabb bogár, az rejtély. A Megasoma actaeon, az elefántbogár és az óriáscincér mind hasonló súlyra nőhetnek, mint a góliátok. Ami a hosszúságot illeti, a herkulesbogár legyőzi a góliátbogarat: ő a hosszú szarvának köszönhetően akár a 17,3 centis méretet is elérheti. (IFL Science)