Százhúsz éve jelent meg Einstein tanulmánya, amit mindenki ismer, de szinte senki nem ért

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Ez egy olyan fizikai képlet, ami rengeteg filmben, könyvben szerepel, szinte mindenki ismeri. Na, de mit jelent?

Pont 120 éve, 1905-ben jelent meg Albert Einstein A mozgó testek elektrodinamikájáról című dolgozata, és benne a relativitáselmélet. Ez alapvetően változtatta meg a tudományt, a világról alkotott képünket. Szerepe van például az atombomba és a nukleáris erőművek kifejlesztésében, de sok űrkutatási eredménynek is ez volt az alapja.

A relativitáselmélet képlete tényleg nagyon egyszerűen leírható:

E=mc2

Ebben

  • az „E” az energiát jelöli,
  • az „m” a tömeget,
  • a „c” pedig a fény sebességét.

Einstein bebizonyította, hogy a fény sebessége vákuumban mindig állandó: nagyjából 297 000 km/s. Sőt, azt is, hogy ennél nem lehet gyorsabb semmi. (A Star Wars hiperűrsebességű járművei például Einstein szerint soha nem valósulhatnak meg.)

A fény majdnem háromszázezer kilométert tesz meg egy másodperc alatt! Szédítő, nem?

(Nem akarunk untatni senkit a sok számolással, úgyhogy a következő két sort nyugodtan ugorja át mindenki, akinek számundora van. Egy perc 60 másodperc, egy óra 60 perc, azaz egy óra 60*60=3600 másodperc. Ebből már át tudjuk számítani az autóknál ismert sebességre, a kilométer per órára: a fény 1 080 000 000 kilométert, több mint egymilliárd kilométert tesz meg egy óra alatt.)

Na, de térjünk vissza Einstein képletére! Mivel a fény sebessége állandó, a képletből az következik, hogy a tömeg csak az energia egy másik formája. Ez bonyolultan hangzik, de higgyétek el, hogy ez a felfedezés például az atomerőművek és az atombomba működésének alapja.

De van ám ebben a 120 éves elméletben más is! Például az, hogy „az idő tágul”. Hétköznapi nyelven fogalmazva az idő lassabban telik el, ha valaki a fénysebesség közelében halad, szemben azzal, aki mozdulatlanul áll. Ezzel kapcsolatban van egy híres elképzelt példa, ami két ikerről szól. Az egyik a Földön marad, a másik közel fénysebességgel utazgat a világban. Amikor az utazó visszatér, azt veszi észre, hogy a testvére jobban megöregedett (számára több idő telt el) mint ő. (Ne kérdezzétek, ez hogy jön ki, de a tudósok azt állítják, hogy elméletben ez tényleg így van.)

Einstein 1921-ben. Fotó: Ferdinand Schmutzer/Adam Cuerden/Wikipedia

Az is benne van az elméletben (de ne kérdezzétek ezt se, hogy pontosan hogyan), hogy a fénysugarak elhajlanak egy erős gravitációs mezőben. Például a Nap mellett meggörbülnek.

Egy fizikatanár erről így mesélt: „képzeljétek el, hogy a fénynél gyorsabban el tudtok jutni egy távoli csillagra. Onnan egy jó távcsővel visszanéztek a Földre. Mivel onnan a fény sokkal később ér oda, mint ti (hiszen gyorsabbak voltatok, mint a fény), akár saját magatokat is láthatjátok indulás előtt. Sőt, ha nagyon-nagyon messze mentek, akkor mondjuk azt, ahogy épp megszülettek. És így tovább.”

Jó, ez csak egy elmélet (és Einstein képlete szerint nem is lehetséges, hiszen a fénynél nincs gyorsabb), de vannak, akik nagyon szeretnek ilyeneken gondolkodni.

Ha többet akartok tudni a relativitáselméletről, és nem lakik a közeletekben egy Nobel-díjas fizikus, akit meg tudnátok erről kérdezni, akkor itt egy kis videó (hátha legalább ti megértitek):

 

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Ha plüss nincs...

Jó reggelt!

Boldog krokodilokat! Jönnek a labubuk!