A hét műtárgya: a festmény, amin mégsem Andy Vajna van

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Nagyot ment a héten az a festmény, amiről a sajtó és a Reddit fórum azt találgatta, vajon a már elhunyt magyar üzletembert és filmest, Andy Vajnát ábrázolja-e. A képet a Redditen lőtte a 444.hu, ahol azt írták róla, hogy egy halott ember szemete között találták Bostonban. Nem véletlen, hogy mindenkinek a magyar film- és kaszinópápa ugrott be az alkotásról. Mutatjuk Vajna fotóját és a festményt egymás alatt:

Forrás: Vajna Tímea Instagram
Forrás: Vajna Tímea Instagram
A festmény. Forrás: Reddit
A festmény. Forrás: Reddit

A találgatásnak viszont mostanra vége: a kép címe Tough Little Angel (Kemény Kis Angyal), 2003-ban készült, és az alkotó egy bizonyos David Addison Small. A Telex írt is a művésznek, aki azt válaszolta: „A festményen nem a nagy rendező, Vajna látható! Hanem a férjem, Alfred Ventullo.”

Andy Vajna egyébként Vajna András néven született 1944-ben, és 2019-ben, 78 évesen halt meg. A magyar és a nemzetközi filmipar meghatározó alakja, filmproducer, a nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos volt.

A producer nem rendezi a filmet, hanem előteremti a forgatás feltételeit. Ez elsősorban pénzt jelent, és a pénz beosztását. De beleszólnak a forgatókönyvbe, a szereposztásba, a határidőkbe – általában a filmkészítés gazdasági részét intézik. És persze sokat veszekednek emiatt a rendezővel!

Vajna élete nagy részét az Egyesült Államokban töltötte, ahol produceri cége volt. Olyan filmek fűződtek a nevéhez, mint a Vörös zsaru, Az emlékmás, a Die Hard – Az élet mindig drága, a Dredd bíró, az Evita, és két Terminátor-film is.

Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger és Bruce Willis is többek között neki köszönheti karrierjét. Magyarország pedig sok-sok filmes beruházást, ugyanis hollywoodi kapcsolatait és produkcióit ide hozta forgatásra, ami sok pénzt hozott (és hoz a mai napig) az államnak.

Ő volt egyébként a producere az eddigi legsikeresebb magyar filmnek, a Miniszter félrelépnek is, aminek 760 ezer nézője volt a moziban.

Arnold Schwarzenegger és Andy Vajna egy Terminator-forgatáson. Fotó: IMDB

Amikor az Egyesült Államokban már nem volt akkora szerepe a filmiparban, Magyarországon dolgozott többet. Megnyitotta a Korda filmstúdiót egy másik üzletemberrel, Demján Sándorral, majd a Fidesz 2010-es győzelme után lett filmügyi kormánybiztos. A Magyar Nemzeti Filmalap létrehozása is az ő ötlete volt. Ez az, ahonnan állami támogatást adnak magyar filmekre.

A filmek mellett belecsapott a kaszinó-bizniszbe is. Olyannyira, hogy megkapta az összes budapesti kaszinókoncessziót (állami engedélyt), és egyeduralkodó lett az online kaszinók világában is. Kaszinói miatt sokat foglalkozott vele a sajtó, nemcsak azért, mert monopolhelyzetben volt (vagyis nem volt versenytársa), hanem mert a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz sem kötötték be a kaszinóit. Ez azért kell, hogy biztosan tiszta legyen az adózás. Vajnának egyébként Amerikában volt adócsalási ügye is, amiért meg is büntették.

A kaszinók mellé a TV2-t is megvette. Ekkor alakult olyanná, amilyen ma, vagyis a kormány szócsövévé. Egy darabig lapokat is tulajdonolt, de azokon hamar túl is adott. Viszont ő futtatta fel a Rádió1-et és a Retro Rádiót is.

Ami a magánéletét illeti, első felesége Cecilia Mong volt, vele nem voltak sokáig együtt. Aztán jött a magyar színésznő Dobó Kata, aki Vajnának hála, több kisebb szerepet is kapott Hollywoodban. Dobó Kata után pedig az ex-szépségkirálynő Palácsik Tímea lett a párja, akit el is vett feleségül. Volt egy fia, Justin, aki nagyon fiatalon, 26 évesen meghalt.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Garfield

Kivételes eset.

Jó reggelt!

Zacskómentes nap!

Azahriah beszólt, kórházi csótányok, román párduc – híradó

Nem finomodik az olaj, még mindig a Pride miatt panaszkodik a Fidesz.