Undi szokások, amik kimondottan hasznosak

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Sok embernek vannak furcsa és néha eléggé undi szokásai. Neked nyilván nincsenek, de bizony vannak, akik túrják az orrukat, rágják a körmüket és még káromkodnak is. A rossz szokásokról nem egyszerű leszokni, ráadásul többnyire nem is sikerül rövid idő alatt. A pszichológusok szerint a régen rögzült viselkedésről hetek, sőt inkább hónapok alatt lehet megszabadulni.

Ennek ellenére nem minden idegesítő, rossz szokás ártalmas, sőt.

Van, ami kimondottan jót tesz az egészségnek

Ez persze nem jelenti azt, hogy ezek ettől illendőek lennének, de ártani nem tudsz vele magadnak. Mutatunk is néhány példát.

Káromkodás, csúnya beszéd

A trágár szavak használata bizonyos esetekben jót tehet a testednek. A segítségével le lehet vezetni a belső feszültséget, ami csökkenti a szervezetedben a stresszt. Azt is megfigyelték, hogy a káromkodás fájdalomcsillapító is lehet.

Ehhez a kutatók egy kísérletet is elvégeztek. A résztvevőknek egy tál jéghideg vízben kellett tartaniuk a kezüket, ameddig csak bírták. A kísérleti alanyok egy része káromkodhatott közben, a többieknek pedig csendben kellett tűrniük a jeges vizet. Azok, akik hangosan szitkozódhattak, jóval tovább bírták a vízben tartani a kezüket, mint azok, akik nem. De azt is megfigyelték, hogy ez csak azoknál a káromkodóknál működött, akik alapvetően ritkán használnak trágár szavakat. Azoknál, akiknél a csúnya beszéd mindennapos volt, nem kapcsolt be a fájdalomcsillapító hatás.

Nem mindennapi fürdés

Nálunk általában az a szokás, hogy minden nap fürdünk, zuhanyzunk, és kicsit undinak gondoljuk azokat, akik ezt legfeljebb 2-3 naponta teszik meg. Pedig, hacsak nem izzadtunk meg nagyon, vagy nem koszolódtunk össze, egyáltalán nem lenne szükségünk minden nap fürdeni. Elég lenne az izzadósabb, büdibb részeket áttörölni egy nedves, szappanos kendővel. A bőrünkön a szervezet egy természetes védőgátat képez zsírokból, fehérjékből, ásványi anyagokból, amik védik azt a kiszáradástól. Ezt mossuk le róla minden egyes nap. Így a bőr szárazzá, érzékennyé válhat, sőt, akár allergiás reakciók is kialakulhatnak.

Kép: Pixabay

Rágózás

Ez akkor undi szokás, hogyha valaki jó hangosan csámcsog is közben. Vagy ha a rágó nem a szemetesbe kerül a végén, hanem az iskolapad vagy a szék aljára. Pedig a rágózás alapvetően jót tesz a száj egészségének. Csökkenti a lepedéket a fogakon, erősíti a fogzománcot és alapvetően tisztítja a fogakat. A legjobb hatást a cukormentes rágókkal lehet elérni. És persze a fogmosást nem helyettesíti, de köztes megoldásnak jó lehet. Azt is megfigyelték, hogy a rágózás szintén remekül oldja a stresszt.

Pisilés zuhanyzás közben

Ennek kapcsán mindenki szörnyülködni szokott, pedig egy friss kutatás szerint az emberek háromnegyede szokott pisilni, miközben fürdik. Ez a szokás egyébként nem feltétlenül neked tesz jót, de spórolsz vele egy vécétartálynyi vizet. Azzal ugyanis semmilyen rosszat nem teszel magadnak, ha fürdés közben végzed a kisdolgod. A pisi ugyanis majdnem steril, sokszor még tisztább is, mint az a víz, ami leviszi rólad a napi koszt. Két dologra kell csak figyelni. Az egyik, hogy ne csináld ezt, ha seb van a lábadon. A másik pedig, hogy alaposan öblítsd ki magad után a kádat vagy zuhanytálcát.

Vannak azonban olyan rossz szokások, amik undik ÉS még árthatnak is.

Orrtúrás és (fúúúj!) takonyevés

Nagyon rossz ötlet. Az orrodban lévő kis szőrszálak pont arra valók, hogy segítsenek kiszűrni a koszt és a kórokozókat. A covid-járvány idején végeztek egy kutatást, ami kimutatta, hogy az orrpiszkálók jóval nagyobb arányban kapták el a betegséget, mint azok, akik ezt nem csinálják. Van olyan vélemény ugyan, ami szerint a takonyevés erősíti az immunrendszert, de alapvetően inkább ne csinálja senki.

Körömrágás

Egy felmérés szerint az emberek 20-30 százaléka rendszeresen rágcsálja a körmét, de ezzel a körmei körüli bőr egészségét kockáztatja. A körömágy nagyon sérülékeny, a kéz pedig rengeteg kórokozóval találkozik a nap során. A sérült bőrön keresztül ezek a kórokozók bejuthatnak a szervezetbe és fertőzéseket okozhatnak. Emellett a rendszeres körömrágás a fogaknak sem tesz jót, hatással lehet a harapásra, aminek fogszabályzó lehet a vége.

Nem elmosni a vizes palackot

Sokan gondolják, hogy teljesen felesleges elmosni a palackot, amiből naponta iszol, hiszen abban úgyis csak víz volt. Igen ám, de egy átlagos vizes kulacson is rengeteg a baktérium. Egy kutatás szerint még több is lehet rajta, mint egy átlagos vécécsészén. Épp ezért érdemes a vizes palackokat naponta elmosni.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Lehet, hogy jövőre már ti is tanuljátok az iskolában a mesterséges intelligencia használatát

A terület kormánybiztosa szerint már szeptembertől be lehetne vezetni a tantágyat

Kázmér és Huba

Nem kell annyit aggódni!