A Lincoln-emlékmű Washington egyik legnépszerűbb látványossága. Szinte minden amerikai politikáról szóló filmben mutatnak róla egy vágóképet. Az épület és a hozzá tartozó kőoszlop könnyen felismerhető, ahogy a köztük fekvő, hosszú medence is.
Donald Trump amerikai elnök nemrég kitalálta, hogy nem tetszik neki a medence színe, ezért elrendelte, hogy annak az alját fessék át kékre. A medence legalsó részét ráadásul egy erős szigetelőanyaggal borították be. Ez több mint 4 milliárd forintnak megfelelő összegbe került.

Június elején az elnök bejelentette, hogy a kék medence elkészült, de alig néhány héttel később zöldre váltott a színe. Ennek oka, hogy a szigetelés miatt elindult az algásodás. Az algák széllel és esővel kerülnek a környezetbe, és a vízben könnyen elszaporodnak. Ráadásul a medence aljáról elkezdett leválni a festék, amelyek nagy darabokban úszkálnak a felszínen. A karbantartók most vegyszerekkel igyekeznek orvosolni a helyzetet.
Úgy jobban tetszett
Trump felújításai a Fehér Házban és Washington más helyszínein nem először borzolják fel a kedélyeket. Az elnök egyébként állítja, nem adófizetői pénzből finanszírozza a renoválásokat, hanem részben a saját, részben más üzletemberek adományaiból, de ez vélhetően nem minden felújítására igaz.
Az egyáltalán nem meglepő dolog, hogy az Egyesült Államok mindenkori elnöke valamelyest a saját ízlésére alakítja a Fehér Házat. De ezek a legtöbbször apró változtatások a dekorációban, vagy a színekben. Ehhez képest Trump buldózerrel esett neki a történelmi épületnek.

Az elnök már az első hivatali ideje alatt is végzett átalakításokat, de mióta 2025-ben beiktatták, egyre vitatottabb felújításokat rendel el. A Fehér Ház híres Rózsakertjét például gyökeresen átalakította. A rózsakert – a nevének megfelelően – virágos, füves terület volt, aminek a nagy részét lebetonozták. Trump célja az volt, hogy egyfajta rendezvényteret alakítson ki, ezért székek és napernyők is kerültek az egykori kert betonjára.
Trump imádja a barokkos díszítést és főleg az aranyat. Ha teheti, mindent azzal von be, ahogy tette azt az Ovális Irodában is. Szinte mindenhová aranytárgyakat kéretett, még a falakat és a mennyezeti díszeket is átalakította. Az elnöki pecsét köré is aranyszínű díszítést rajzoltatott. A kabinetüléseknek otthont adó terembe 24 karátos arannyal bevont díszítőelemek és aranyszínű függönyök kerültek.

És ha mindez nem lenne elég, a híres Lincoln-hálószoba fürdőszobáját is teljesen átalakíttatta. Ez a Fehér Ház egyik híres vendégszobája, ahol az elnök hivatalos vendégei alszanak. A hozzá tartozó fürdőszoba egykor letisztult és mentaszínű volt, de Trump a mennyezettől a padlóig márványt rakatott le, a csaptelepeket és a kukát pedig aranyra cserélte.
Minél több fotón, minél több intézményen
Nagy port vert fel az is, hogy Trump kitalálta: lebontatja a Fehér Ház 1942-ben épült keleti szárnyát. Itt hagyományosan a First Ladyk dolgoztak a személyzeteikkel, és innen működött a vészhelyzeti műveleti központ is, de az elnök egy báltermet álmodott meg a helyére. Emiatt be is perelték őt, hiszen műemlékről van szó, de szerinte az állami rendezvényekhez szükséges egy több mint 8 ezer négyzetméteres, akár 600 fő befogadására is képes tér.
A nyugati szárnyban eközben létrehozott egy úgynevezett elnöki sétányt. Ezen a korábbi elnökök képei vannak kiállítva, néhol gúnyos szövegekkel. Sőt: Trump elődjének, Joe Bidennek a fotóját ki sem rakták. Egyébként a ház többi részén más portrékat is lecseréltek, a korábban a falról mosolygó elődök helyén most Donald Trump fotói vannak.
Az elnök nevét már így is számos intézmény viseli, például a híres Trump Tower felhőkarcoló, a Trump University (ami nem egy egyetem, hanem egy vállalat volt) és persze a Trump-szállodalánc hotelei. Úgy fest, ez nem elég, Trump ugyanis több kísérletet is tett arra, hogy mindenféle közintézményt róla nevezzenek el. Egy állami béketeremtő műveleteket szervező intézet és a Palm Beach-i repülőtér is megkapta a nevét, de szerette volna, ha egy híres kulturális központot is róla neveznek el.


