Nyári szünethez méltó idő lesz ma, napos is, meleg is, és egyre kevesebb esélye van annak, hogy bőrig ázol egy zivatar miatt. Este pedig itt van a Szentivánéj, amihez egy csomó országban rengeteg babona és szokás kapcsolódik.
A Szent Iván napját megelőző éjszaka rengeteg helyen gyújtanak tüzet, hogy elűzzék a sötétséget. Peruban például boszorkánytáncot járnak, hogy a hideg hónapokra előre be tudják spájzolni a nap melegét. Egyébként az ünnep nagyjából egybeesik a nyári napfordulóval. Ez pedig sajnálatos módon azt is jelenti, hogy mostantól fokozatosan rövidülnek a nappalok.
Egyébként ma van a spam (ejtsd: szpem), vagyis a kéretlen levélszemét elleni világnap is. A spam amúgy eredetileg a konzerv löncshús angol rövidítése. Spiced pork and ham, vagyis fűszeres disznóhús és sonka volt feldolgozva és konzervbe préselve. A Monty Python, a híres angol komikuscsapat csinált erről egy egészen vicces jelenetet, amiben mindenki spam-et kapott az ebédjéhez, akár akarta, akár nem. A kéretlenül az emberekre erőltetett konzerv nyomán nevezték el a levélszemetet is spam-nek.
Boldog névnapot, kedves Zoltánok, és éljen minden szülinapos is. Élvezzétek a szünidőt!


