A hét műtárgya: a kakukkos óra

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Vannak műalkotások, amikből egy van, és múzeumokban őrzik őket. És vannak olyanok, amelyeket egy egész nép őriz szinte az összes nagymama házában. Ilyen a németeknek a kakukkos óra, amely mellesleg az órásmesterség csúcsteljesítménye volt, amikor kitalálták.

Ezek a faliórák vagy házikó alakúak (nálunk ezek terjedtek el), vagy gazdagon faragott dobozuk van, amin vadászjelenetek, állatok, tölgylevelek és hasonlók láthatók.

Az első ilyen órák kétszáz évvel ezelőtt készültek a német Fekete-erdő területén. Ekkorra már kiforrott az órakészítés tudománya, a mesterek pedig azzal kezdtek játszani, mi minden mást lehet meghajtani az óraszerkezettel a mutatókon kívül. Hiszen csak fogaskerekek kérdése, hogy bármit megcsináljon egy óra. A városi toronyórák már jóval korábban is bonyolult harangjátékokat szólaltattak meg, vagy figurákat táncoltattak.

Persze a kakukkos fő mutatványa az, hogy kakukkol. Az óra gépezete egy apró fújtatót mozgat, ami egy kis orgonasípba fújja a levegőt. Ez adja a madárhangot. A fogaskerekek, karok és rugók játéka ezenkívül kinyitja a faragott madárkának az ablakot, kitolja és billegteti a kakukkot, esetleg harangozik is, színes emberkéket tologat – a német órások nyilván nagyon élvezték, hogy mi mindent meg tudnak csinálni.

Mégpedig elem nélkül. A kakukkos órák nem árammal működnek. Ahogy a középkori toronyórák, ezeket is egy súly hajtja, amit időnként kézzel vissza kell emelni. A lassan leereszkedő, többnyire toboz formájú vasdarab súlya tekeri az óra főtengelyét, és ez az energia mozgat mindent. A maga idejében ez bámulatos csúcstechnikának számított.

Természetesen nagyon drágán is adták, hiszen kézzel készültek, egyenként. A gazdagság és a kultúra jelképei voltak; amelyik házban szólt a kakukk, ott tudni lehetett, hogy van mit a tejbe aprítani.

Hagyományos német kakukkosok

Aztán persze egyszerűbbé vált a gyártásuk, a fogaskerekeket már gyárak ontották, és az órák is sorozatban készültek. Az egykori Szovjetunió műanyag kakukkos órákat is gyártott, bár még ezek is menő különlegességek voltak a nagy orosz szegénységben.

Ma már öreges dolog a kakukkos óra. Mindenkinél ott a telefon, ami mindig pontos időt mutat. De tudott valamit, ami ma hiányzik: minden órában kíméletlenül jelezte, hogy az idő, az bizony telik-múlik, megint elszaladt egy óra, és ez a nap sem tart örökké. Talán jó lenne valami hasonló, hogy ne peregjenek el napok semmittevéssel meg doomscrollinggal.

Végül itt egy másik műalkotás. M. Tóth Géza animációs filmjét 200-ben Oscar-díjra jelölték.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Kázmér és Huba

Folytatásos történet, első rész.

Jó reggelt!

Jönnek a földönkívüli goblinok!

Ha a Földnek gyűrűje volna

Milyen lenne a Föld Szaturnuszként?