A szájban nem csak a fogakat kell mosni

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Arról nem kell külön beszélnünk, hogy miért fontos a napi legalább kétszeri fogmosás. Nyilván ezt a szüleitektől tudjátok ti is, de a szakemberek most a szájunk egy másik, nagyon fontos részének az ápolására figyelmeztetnek. Ez pedig a nyelvünk.

A nyelvünk felszíne kicsit érdes, ez azért van, mert papilláknak nevezett apró dudorok borítják. Ezeket sokan összekeverik az ízlelőbimbókkal, de nem minden papilla ízlelőbimbó is. Papillából majd 300 ezer van a nyelvünkön, ebből a felnőtteknél 10 ezer az, ami ízlelőbimbót tartalmaz. Ezek a nyelv hegyén, oldalán és hátulján vannak.

Egy kis lepedéktől nem kell megijedni. Forrás: Unsplash
Egy kis lepedéktől nem kell megijedni. Forrás: Unsplash

A lényeg az, hogy a nyelvet is tisztítani kell(ene) fogmosáskor. Ehhez elég, ha kb. 10 másodpercig a fogkefével finoman ledörzsöljük, de ha kicsit több lepedék van rajta (ami kis mennyiségben oké, nagy mennyiségben akár betegséget is jelezhet), akkor akár nyelvkaparóval is érdemes megtisztítani.

Ezt azért kell, mert az ételmaradékok és mikróbák a nyelven is halmozódnak. És kellemetlen szájszagot okozhatnak. A mikróbák pedig ahogy a fogakról, úgy a nyelvről is átterjedhetnek más szervekre és komoly betegségeket okozhatnak. Ezért is nagyon fontos a szájhigiénia.

Ha furcsa elváltozást, sárgás vagy más színű (tehát nem fehér) lepedéket látsz a nyelveden, akkor mindenképp szólj egy felnőttnek, lehet, érdemes orvoshoz fordulni vele.

A cikk végén a helyes fogmosás alapjait is elővesszük:

  1. A fogkefét félig az ínyre, félig a fogakra helyezzük, ezt a pozíciót tartsuk akkor is, amikor elől, és akkor is, amikor hátul mosunk fogat.
  2. Ne sikáljuk a fogakat, hanem körkörös mozdulatokat végezzünk. Ne nyomjuk rá túlzottan a fogkefét a felületre, mert sérülést is okozhat.
  3. Ha megvagyunk a külső és belső felszínnel, jöhetnek a rágórészek, itt is körkörös mozdulatokkal kell mosni.
  4. A fogmosást nem kutyafuttában, hanem legalább 2 percig végezzük. És a végén a nyelvünket is megmossuk.
  5. Fogmosás után érdemes fogselymezni, hogy kijöjjön a kajamaradék a kis hézagokból, amikhez nem fér hozzá a fogkefe sörtéje. Ezek alakulnak egyébként később, felnőttkorban fogkővé.

(Science Alert / Kispolgár)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Hogy került a Mikulás Lappföldre?

Pláne, hogy az eredeti Miklós püspök Kis-Ázsiában született?

Az Action for Democracy továbbra is támogatja a Kispolgárt

Az első szabad gyerekújság marad, és ingyenes.

Kázmér és Huba

Kázmér ellenáll.