Nagyon sokáig nem lehetett tudni, miért kakil kocka alakút a vombat. Csak az utóbbi pár évben jöttek rá a tudósok.
Az első elmélet az volt, hogy ezeknek a kis emlősöknek szögletes a végbélnyílásuk. Aztán jött az, hogy a medencecsontjukhoz nyomódva a belük kocka alakúra alakítja az ürüléket. De még az is felmerült, hogy ők maguk a kis mancsaikkal formázzák meg kakilás után. Ez utóbbi azért is butaság, mert a vombatok elég sokat kakilnak, nem valószínű, hogy 100 kis kockát formázgatnak.
A megoldás a beleikben van. A legfrissebb kutatás vezetője szerint a vombatok ürüléke csak a belük utolsó negyedében kezd el megszilárdulni, és a legvégén formálódik belőle kocka. Elvileg azért, mert a belük nem egységesen rugalmas, hanem változó szerkezetű. Van keményebb és lazább része, és ezek váltakozásától lesz kocka alakú a kaki. Úgy kell elképzelni, mint egy gumicsövet, aminek négy sarka lágyabb anyagból van.
A vombatok Ausztráliában és Tasmániában élnek, olyanok, mint egy mini medve. Elég izmosak, a karmaik ásáshoz alkalmazkodtak. Este bújnak elő az odvaikból, lassan, nehezen mozognak. Erszényesek, a nőstény kétévente maximum egy bébit hord ki. (Soft Matter)