Fél Amerika egy gyilkosságot ünnepel

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Csaknem egy hónapja az Egyesült Államok fő témája egy gyilkosság, illetve hogy ki mit gondol róla. Ez önmagában is furcsa, mert általában abban egyet szoktak érteni az emberek, hogy nem szép dolog az utcán agyonlőni valakit.

Luigi Mangione pontosan ezt tette december elején, a célpont pedig az egyik legnagyobb amerikai betegbiztosító igazgatója, Brian Thompson volt. Mangione háromszor tüzelt, majd elmenekült. Dúsgazdag áldozatától nem vett el semmit. A 26 éves gyilkost hamarosan elfogták, és a vita azóta is tart. Nagyon sokan gondolják ugyanis, hogy ha valaki, hát Thompson megérdemelte a halált.

A merénylet a szálloda kameraképén. Fotó: Wikipedia

Ugyanis tízezrek halála szárad a lelkén. Igaz, ő nem fegyverrel ölt, hanem a vállalattal, amit irányított.

Fizetsz, vagy meghalsz

Az egészségügyi ellátással az egész világon vannak problémák. A magyar helyzetről itt írtunk. Amerikában sajátos rendszer működik. Az állam ott nem felelős azért, hogy az emberek meggyógyulhassanak. Mindenki maga választ egy biztosítótársaságot, amelynek havonta fizet. Cserébe a társaság szükség esetén állja a kezelés költségeit. Ez pont úgy működik, mint egy autóbiztosítás: amíg semmi baj nincs, a biztosító elteszi a havidíjat, de ha karambolozunk, kifizeti a kárt, vagy egy részét.

Akinek nincs biztosítása, az nem kap ellátást. Amerikában 30 millió ember semmilyen segítségre nem számíthat, ha beteg lesz.

Brian Thompson a UnitedHealthCare biztosító élén azon ügyködött, hogy minél kevesebb beteg kezelését kelljen kifizetni. Ehhez mindenféle kibúvókat keresett és talált, még mesterséges intelligenciát is bevetett a kifogások összeszedéséhez. Rengeteg rákos beteg kezelését tagadta meg. A szegény embereknek pedig nem sok esélyük volt, hogy bíróságon védjék meg az igazukat a hatalmas vállalat ügyvédeivel szemben. Ők tehát hiába fizették a biztosítást, Thompson cége cserbenhagyta őket. Az igazgató azzal számolt, hogy a kisemmizett ügyfelek úgyis meghalnak, mielőtt pert nyernének ellene. Az UHC minden harmadik beteg kezelését megtagadta, pedig volt biztosításuk.

Luigi Mangione egy biztonsági kamera felvételén. Fotó: Wikipedia

A terve működött, a cég rengeteg pénzt keresett, és ő maga is több millió dollárral lett gazdagabb.

Csak azzal nem számolt, hogy valaki egyszer nem bíróságon vesz elégtételt, hanem pisztollyal. Azzal meg főleg nem, hogy a lelövése után milliók ünneplik majd a gyilkost.

Mit kezd Trump elnök Luigi legendájával?

Luigi Mangione, aki meghúzta a ravaszt, egyébként nem volt szegény ember, és nem is tartozott az UHC ügyfelei közé. A nyomozás még folyik, de egyelőre úgy tűnik, hogy nem személyes okokból ölt, hanem mert ezt látta igazságosnak. A közhangulat pedig azt mutatja, hogy bármilyen elítélendő is bárkit lelőni, de sokan egyetértenek vele. Tömegek állnak a gyilkos mellé kommentekben, mémekben, még szentkép is készült róla, amelyen ő Szent Luigi, a cserbenhagyottak pártfogója. Pedig amit tett, az leginkább terrorizmusnak nevezhető. Ám a terrorizmust egyvalami választja el a dicsőséges forradalomtól: a győzelem.

Az amerikai egészségügy átalakítása roppant politikai feladat. Ehhez mindenképp szükséges volna, hogy az állam szabályozza a biztosítók működését. Az új elnök, Donald Trump eddig hirdetett elveivel ez nem nagyon fér össze. Másrészt viszont Trump nagyon is szeret a nép hőseként szerepelni… így még az sem kizárt, hogy belevág majd.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!