Nagyon fontos elefántügyi kutatásról számolt be nemrég az IFL Science: egy csapat tudós megfigyelte, hogyan hívják fel magukra az elefántok a barátaik figyelmét.
Az emberek sokféleképpen üdvözölhetik egymást, amikor találkoznak: integethetnek, megölelhetik egymást, felkiálthatnak, ha épp messzebb állnak egymástól. Úgy fest, nem sokban különböznek az ormányos állatok sem: az üdvözlő gesztusok egész sorát használják, és erre már bizonyíték is van.
Amikor az elefántok a barátaikkal találkoznak, mozgatják a füleiket, különböző hangokat adnak ki és… még kakilnak is. A zimbabwei Jafuta rezervátumban élő, félfogságban tartott elefántokat tanulmányozva a kutatócsapat 89 találkozásnak volt szemtanúja és összesen 1282 üdvözlő gesztust látott. Ebből 1014 fizikai volt, 268 pedig valamiféle hangadás.
Az egymást üdvözlő elefántbarátok mindenféle kombinációt alkalmaztak. A leggyakoribb az volt, hogy csapkodták a füleiket és dörmögő hangokat adtak ki. A kutatócsoport szerint a fülek széttárása amúgy megkönnyítheti, hogy meghallják, mit válaszol a másik elefánt. A második leggyakoribb esetben az elefántok mereven tartották a füleiket és csak dörmögtek egy kicsit.
A találkozások 71 százalékában az elefántok kevésbé kellemesen üdvözölték egymást, például pisiltek és kakiltak – ennek a tudományos oka a kutatók szerint az lehet, hogy a szaglás jóval nagyobb szerepet játszik az elefántok kommunikációjában, mint azt korábban feltételeztük.
Az elefántok aszerint is variálták az üdvözlő gesztusokat, hogy a barátjuk rájuk nézett-e: ha a másik elefánt elfordította a tekintetét, a közeledő állat nagyobb valószínűséggel adott ki hangokat. Ha a barát már ránézett, akkor vizuális gesztusokat használt vagy esetleg megbökte a másik elefántot az ormánya végével.
A tanulmány azt sugallja, hogy az elefántok nagyon is összetett közösségben léteznek. Szétválnak, összejönnek, nyomon követik egymást az idő múlásával. Akárcsak az emberek! (IFL Science)