Egy friss tanulmány szerint ha papírra vetjük a dühös érzéseinket, a cetlit pedig széttépkedjük vagy összegyűrjük és a kukába dobjuk, enyhíthetünk a haragunkon.
Már az ókori Rómában is gondolkodtak az emberek a különféle dühkezelési technikákon. Manapság egy kiadós üvöltés vagy egy párna ütlegelése is segíthet, de a papírra írás sem teljesen hatástalan.
A Japánban végzett kutatás vezetője elmondta, a vizsgálat során arra számítottak, hogy a negatív érzések leírása, majd az azoktól való „megszabadulás” (széttépéssel, kidobással), bizonyos mértékig segíthet abban, hogy a résztvevők kevésbé legyenek dühösek. Meglepődve tapasztalták azonban, hogy a vizsgáltak dühe szinte teljesen megszűnt a módszer alkalmazása után.
A tanulmány olyan kérdéseket is megvizsgált, minthogy: milyen kapcsolat van az írott szó és a düh enyhítése között, illetve, hogy a fizikai tárgyakkal való interakciók hogyan képesek irányítani az ember hangulatát. Ehhez más kutatásokat is segítségül hívtak.
A kísérlet során ötven diákot kértek meg arra, hogy írjanak rövid véleményt egy fontos társadalmi problémáról, például arról, hogy be kellene-e tiltani a nyilvános dohányzást.
A véleményeket értékelő emberek ezután szándékosan alacsony pontszámokat adtak a „dolgozatokra”, az írók intelligenciáját, érdeklődését, barátságosságát és logikái készségeit firtatva. A biztonság kedvéért sértő megjegyzéseket is hozzáfűztek az értékeléshez, mint például: „Nem tudom elhinni, hogy egy tanult ember így gondolkodik. Remélem, ez a jelentkező tanul majd valamit, amíg az egyetemen van.”
A felhúzott résztvevők ezután a negatív visszajelzésekkel kapcsolatos dühös gondolataikat egy papírra írták. Az egyik csoportnak azt mondták, hogy vagy gyűrjék össze a papírt, és dobják egy szemetesbe, vagy tartsák az asztalukon egy dossziéban. A másik csoportnak azt mondták, hogy tépjék szét a papírt vagy tegyék egy műanyag dobozba.
Érdekes módon a papírt a szemetesbe dobó vagy azt megsemmisítő résztvevők dühszintje visszatért a kiindulási állapothoz, míg azoknál csak kis mértékben csökkent a düh, akik megtartották a papírt. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a folyamat során maga az eldobás, a „megszabadulás” játszik döntő szerepet a harag csökkentésében. (Guardian)