Kitört a vámháború az Egyesült Államok és az Európai Unió között. A sok számot, százalékot sok felnőttnek sem könnyű kibogozni. Ezért elmagyarázzuk nektek, hogy mi is az a vám, mire való, és miért van most az úgynevezett vámháború.
A vám az az összeg, amit akkor kell fizetni, amikor egy országból áru érkezik egy másik országba. Ez az áru értékének egy része, például 20 százalék.
Adok-kapok
Az Európai Unión belül nincs vám. Az unió egyik alapelve, hogy az áruk szabadon mozoghatnak a tagállamok között. Viszont az unión kívülről érkező dolgok után fizetni kell, és ugyanígy más államok is megvámolhatják a beérkező dolgokat.
Ennek több célja van. Az egyik, hogy ez állami bevétel, mint az adók, és az mindig jól jön. A másik, hogy ettől a külföldi dolgok drágulnak. Ez különösen akkor fontos, ha a fogadó ország is gyárt mondjuk autót, és nem akarja, hogy a saját gyárai vásárlókat veszítsenek. Az Egyesült Államok ezért is vezetett be súlyos vámot az európai termékekre: hogy az amerikaiak ne BMW-t vagy Audit vegyenek, hanem mondjuk Teslát vagy Chryslert.
Ezt nem mindenki tartja jó megoldásnak. Hiszen ha az amerikaiak BMW-t akarnak venni, annak oka van: jobb autónak tartják, mint a hazaiakat. A vám ideiglenesen előnyt jelent a saját termelőknek, de ettől az ő árujuk nem lesz jobb.
A vám politikai fegyver is lehet egy ország kezében: ezzel gyakorolhat nyomást egy másik országra azért, hogy az változtasson a politikáján.
A vámok emelését szinte mindig automatikusan viszonozzák a többiek. Az EU még nem döntötte el, pontosan milyen amerikai árukat fog büntetni cserébe.
Ebből baj lesz
Magyarországot súlyosan fogja érinteni az amerikai vámpolitika, ha így marad. A magyar gazdaság egyik legfontosabb iparága az autógyártás. Az ország termelésének nagy szeletét adja a győri Audi, a kecskeméti Mercedes vagy a debreceni BMW. Ha ők nem tudnak exportálni (vagyis kivinni) Amerikába, akkor nyilván kevesebb autót fognak gyártani. Ez nemcsak az autógyárak dolgozóit veszélyezteti, hanem a nekik beszállító rengeteg vállalkozást is.
A vámok miatt dráguló holmik pedig az inflációt is növelik – vagyis kevesebbet fog érni a pénz.

A mostani vámháborús vitákat az Egyesült Államokkal próbálják diplomáciai úton rendezni, akár új szabályok lefektetésével. Egyelőre sikertelenül. Donald Trump a vámok bevezetését sokszor megígérte a választási kampányában, és ezt teljesítenie kell, hogy megtartsa a szavazók támogatását. Persze lehet, hogy ők is meggondolják majd magukat, ha kiderül, hogy ettől semmi sem lett jobb.