Itt élnek a világ legboldogabb emberei. Ez nem is csoda, hiszen itt él a Mikulás és mindenki rendszeresen szaunázik. Az országban közel 188 ezer tó található, a levegő pedig kristálytiszta. Igaz, hogy vannak olyan területei, ahol télen ötvenegy napig nem jön fel a nap, viszont a sarki fény egészen csodálatosan látszik. Ma Finnországról olvashattok érdekességeket.
Főváros: Helsinki
Lakosság: 5,6 millió
Terület: 338 424 km² (több mint Magyarország háromszor)
Nagyon fejlett ország
Finnország egészen az 1950-es évekig alapvetően mezőgazdasági ország volt, de aztán nagyon gyorsan elkezdett fejlődni az ipara, ezáltal pedig az életszínvonal is jelentősen megnőtt. Ezt az is segítette, hogy a finn állam rengeteget költött az oktatásra, amit máig az egyik legjobbnak mondanak a világon. Olyan cégek jöttek itt létre, mint például az egész világon ismert Nokia. De nagyon erősek számítógépes játékokban is. Finnországban születettek például a világ leghíresebb morcos madarai, az Angry Birds is.

Innen hódították meg a világot a Muminok
A kedvelt figurák Tove Jansson könyvei alapján születtek meg, ezen nőttek fel a finn kisgyerekek. Nemcsak Finnországban népszerűek, hanem például Japánban is rajonganak értük. A Muminok kedves, kicsit bumszli karakterek, akik megértik és tisztelik egymást, és elfogadják a másikat akkor is, ha az gyengébb, vagy furcsább mint a többiek.

Mi ez a szauna-mánia?
Finnországban legalább 300 ezer szauna található. Ez nem véletlen: az ország területe áthalad az északi-sarkkörön, tehát sokszor nagyon hideg van. A szaunát viszont alaposan be lehet fűteni. Eredetileg mosakodásra, tisztálkodásra használták, de mivel amúgy is felfűtötték, számos egyéb funkciót kapott ez a kunyhószerű építmény. Szárítottak benne húst, itt szültek az asszonyok és itt gyógyított a kuruzsló is. Később közösségi tér szerepe volt, itt jöttek össze a családtagok, ismerősök beszélgetni, pihenni. És bár a szaunázást az összes északi nép ismeri, mégis csak a finn kultúra szerves része lett már több mint ezer éve. Azt szokták mondani, hogy a finneknek a szauna olyan, mint az angoloknak az öt órai tea. Egy átlagos finn igyekszik legalább hetente egyszer eljutni egy szaunába.
A nemzeti sport a hoki
Ez sem véletlen, hiszen a finnek évezredek óta korcsolyáznak. A mai Finnország területén élő népek fejlesztették ki a jégkorcsolyát. Ezeket pedig volt is hol használni, az ország ugyanis közel kétszázezer tóval dicsekedhet, amik rendszeresen, hosszú időre be vannak fagyva. Az első korcsolyák éle még állati csontokból készült, aztán idővel kialakult a mai formája. A finn gyerekek előbb tanulnak meg korcsolyázni, mint biciklizni. A jégtánc, gyorskorcsolya és szinkronkorcsolya mellett a legnépszerűbb sport a hoki. Több mint hatvanezer igazolt jégkorongozó van az országban, és a felnőtt férfi csapatuk a világ egyik legjobbja.

A láthatóság nagyon fontos dolog
Mivel télen egyes helyeken hetekig nem jön föl a nap, ezért fontos, hogy a közlekedők jól látszanak. Ezért hord minden gyerek fényvisszaverő táskát, cipőt vagy sapkát. 2014-ben viszont azzal próbálkoztak finn erdészek, hogy a szarvasok agancsát is befestették fényvisszaverő festékkel, hogy az állatokat könnyebben észre vegyék az autósok az út szélén és ezzel is csökkentsék a baleseteket. A terv nem vált be, a következő évben pedig már nem is próbálkoztak ezzel.

Megállna az élet kávé nélkül
A téli, hetekig tartó sötétség és a nyári fehér éjszakák miatt nehéz nem álmosnak lenni Finnországban. Ez lehet az oka annak, hogy a finnek a legnagyobb kávéfogyasztók az egész világon. Egy átlagos finn felnőtt évente 12 kiló kávét fogyaszt el, ez napi 5-6 csésze forró italt jelent. És szintén finn sajátosság a kávé mellé kínált, egyenként csomagolt kockacukor.
Csak a metál!
Finnországban rengeteg kemény rockot játszó zenekar van. Sőt, az egy főre jutó heavy metal bandák száma itt a legmagasabb a világon. Innen indult a Nightwish, a The Rasmus, a Lordi, a Children of Bodom és az Apocalyptica is a világhír felé.
A kisbabákat dobozokba teszik
Az egyik legcukibb finn hagyomány a harmincas években indult. Akkoriban nagyon sok kisbaba halt meg azért, mert nem volt megfelelően ellátva, ezért az állam ki akarta segíteni a leendő kismamákat. Hatalmas ajándékdobozt állítottak össze, amiben a baba számára szükséges dolgok, mint például pelenka, krémek, takaró, egy-két ruhadarab szerepeltek. A dobozt sokan bölcsőnek használták, mert könnyű volt, jól hordozható, így a család mindenhova magával tudta vinni babát a lakáson belül is. Ma a kismamák már választhatnak, hogy a dobozt kérik-e, vagy annak az értékét, 170 eurót. A többség még ma is inkább a dobozt választja.

Nem minden édes, ami cukorkának látszik
A finn ételek eléggé hasonlítanak a többi skandináv konyha kajáihoz. Főleg húsok, halak, krumpli, bogyós gyümölcsök és gabonafélék alkotják. Egy valami van viszont, amit csak itt lehet megkóstolni. Ez pedig a sós ánizsos cukorka, a salmiakki. Ammónium-kloriddal, azaz szalmiáksóval ízesítik az amúgy a Negróra eléggé hasonlító fekete cukorkát. Eléggé megosztó cucc, van, aki imádja, mások pedig egyszer kóstolják csak meg, aztán soha többé.
Nem csak papír jár a doktori fokozat mellé
Ha valaki megszerzi a doktori fokozatot (PhD) az egyetemen, a diploma mellett egy cilinderrel és egy karddal is megjutalmazzák. A doktori kalap a tudomány és kutatás szabadságának szimbóluma. A kard pedig az a harcot jelképezi, amit a tudós folytat azért a tudásért, amit jónak, helyesnek és igaznak hisz.
