November 7. a Nagy Októberi Szocialista Forradalom napja. Hogy mi?

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Százhét évvel ezelőtt, november hetedikén vették át a hatalmat Oroszországban a Lenin vezette kommunisták. Ezt nevezték később úgy, hogy Nagy Októberi Szocialista Forradalom. Hogy előtte és utána mi történt, arról bővebben itt írtunk:

Ki volt Lenin?

Mivel a szovjet hadsereggel Magyarországra is megérkezett a szocializmus, november hetedike nagy ünnepnek számított egészen 1988-ig. Ha akkor lennél iskolás, ezen a napon valószínűleg kórusokat és szavalatokat hallgatnál, vagy esetleg te is a színpadon énekelnél a nagy októberi forradalomról.

Ami tehát november 7-én volt.

Hogyan lehet ez? Úgy, hogy Oroszországban akkor még másfajta időszámítást használtak, az úgynevezett Julián-naptárat. Ezt még Julius Caesar római császár vezette be, és róla is nevezték el. A világ legtöbb országa később XIII. György pápa pontosított naptárára tért át, amit viszont róla neveznek gregorián naptárnak. De az oroszok nem váltottak. Így aztán náluk még október 25. volt, amikor a világban már november 7.

Az új, kommunista hatalom viszont gyorsan átállt a modern időszámításra, így 1918-ban már ők is novemberben ünnepelték a Nagy Októberit. Ma pedig már szerencsére nem kell ünnepelni, de tudni róla azért nem árt.

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Így sikerült a mobiltiltás – eredmények

Feltűnően sok olvasónk szerint jobb az élet telefon nélkül.

Az első ember a történelemben, akit név szerint ismerünk

Ha azt hiszed, hogy valami fontos ember volt, akkor tévedsz.