Ma indítják útnak az amerikai Peregrine (Vándorsólyom) holdkutató robotot. Sólyomra nem hasonlít, mosógépre inkább. A szondát szállító Vulcan rakéta Floridából indul, a robot február végén kísérli meg a leszállást a Holdon. A fellövést december 24-re tervezték, de akkor műszaki hibák miatt el kellett halasztani.
Utoljára 1972 decemberében járt ott amerikai űrhajó, ez volt az utolsó Apollo-küldetés, három űrhajóssal. Ember azóta sem szállt le, de szovjet, kínai és indiai automata szondák igen.
A Peregrine egy lávafolyamnál száll le, a Ragacsosság öble (Sinus Viscositatis) nevű helyen. Tudományos méréseket végez majd, elsősorban vizet keres. Ennek jelenléte fontos a későbbi holdbázisok miatt. Ha van a Holdon víz, illetve jég, akkor üzemanyagot is lehet csinálni helyben, hiszen a víz hidrogénből és oxigénből áll.
A robotot nem az amerikai állami űrhivatal, a NASA építette és küldi fel, hanem egy magáncég, az Astrobotic.
Bár élő ember nem lesz a fedélzeten, halottak igen. A Peregrine ugyanis halottak hamvait is magával viszi, gazdag emberek maradványait, akiknek a családja ki tudja fizetni az ilyen különleges temetést. Virág egy ideig nem lesz a sírjukon, de az örök nyugalom szinte garantált. Az ezért kapott pénz is a küldetés célját szolgálja, hiszen az űrkutatás nagyon drága mulatság.
A 90 kilós robot várhatóan egy hétig működik majd, ezután kissé elromlik az időjárás. A holdi éjszaka mínusz kétszáz foknál is hidegebb, és ezt biztosan nem bírják ki a műszerei. (NBC)