Két szumóbirkózó áll egymással szemben, mindketten egy-egy kisbabát tartanak a kezükben. Amelyik baba előbb sírni kezd, az a győztes. És ha azt hinnéd, hogy ilyet kitalálni sem lehet, gyorsan eláruljuk, hogy Japánban minden előfordulhat. Itt ugyanis ez egy négyszáz éves hagyomány. A Naki Sumo Fesztivált az 1600-as évek óta rendezik meg. Azt gondolták ugyanis, hogy a síró baba képes elűzni a gonosz szellemeket és az erős, hangos sírás azt jelzi, hogy a gyerek nagy és egészséges lesz.
A fesztivált évente, május elején tartják, és általában a japán gyereknapra időzítik. Egyszerre több helyszínen rendezik, a közös bennük, hogy mindenhol van egy rituális imádság a babák egészségéért. A szumóbirkózók különféle technikákat alkalmaznak arra, hogy megríkassák a kicsiket. A karjukon ugráltatják őket, vagy vicces, ijesztő arcokat vágnak nekik.
A bíró a Naki! Naki! Naki! (Sírj! Sírj! Sírj!) kiáltással buzdítja a babákat. És ha ettől még mindig nem zokogja el magát a szerencsétlen kisgyerek, ott vannak a hagyományos japán maszkot viselő bírók, akik egyre közelebb és közelebb jönnek hozzájuk…
Ha mindkét bébinél egyszerre törik el a mécses, a győztes az lesz, amelyik hangosabban, vagy hosszabban sír. A győztes babát a magasba emelik és megáldják. Évente többszáz kisgyereket neveznek a szülők erre a fesztiválra. A nevezés egyetlen feltétele, hogy a baba életkora hat és tizennyolc hónap közt legyen. És még mielőtt sokan azt gondoljátok, hogy ez kínzás, higgyétek el, hogy a felnőtteknek nehezebb a dolguk. Sok baba ugyanis inkább végigneveti az egészet.
Kiemelt kép: nakisumo.jp