Az összes szárazföldi emlős közül a zsiráf aluszik a legkevesebbet. A kutatók megfigyelései szerint átlagosan a napja 8 százalékát tölti alvással, ez kicsit kevesebb, mint napi két órát jelent. De egyes vadon élő zsiráfok ennél is keményebben tolják, sokáig elvannak napi harmincpercnyi alvással, sőt olykor tíz perccel is beérik.
Az állat furcsa alvási szokása többek között a hosszú nyaka miatt alakult így. A zsiráf ugyanis – mivel lombokat eszik, amiből sok kell neki – egész nap kajál, miközben jön-megy. Naponta nagyjából 12 órán keresztül legel, további 6-7 órát pedig kérődzéssel tölt.
Csoda, ha nehéz beiktatni egy kis pihenőt?
Persze nem csak a hosszú nyak tehet a kevéske alvásról. A vadonban a zsiráf két alkalommal van komoly veszélyben: amikor iszik és amikor alszik. De mivel csak ritkán iszik (olyankor nagyon sokat, és azt is csapatban), az alvásnál kell a minimumra szorítkozni. A fogságba esett és az állatkerti zsiráfoknál már más a helyzet. Mivel nem kell tartaniuk a ragadozóktól, nyugodtan alhatnak, akár naponta hat órát is – a nyakorjánok pedig élnek is a lehetőséggel. (Telex)