Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

A magyar kormány úgy döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Ezt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be. A döntést azzal indokolta, hogy a Bíróság az elmúlt időszakban politikai döntéseket hozott. Erre szerinte példa az, hogy az ICC tavaly vádat emelt az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu ellen a gázai övezet támadása miatt.

Netanjahu egyébként ma Magyarországra érkezett. Az ellene kiadott ICC-s elfogatóparancs szerint itt le kellett volna őt tartóztatni. Viszont Orbán Viktor magyar miniszterelnök már korábban megnyugtatta, hogy erre nem fog sor kerülni. Már csak azért sem, mert Magyarországon ki se hirdették azt a határozatot, amiben a Nemzetközi Büntetőbíróság megvádolta Netanjahut. Azzal viszont, hogy Magyarország bejelentette a kilépését, a helyzet még tisztább. És így hazánk az első olyan uniós tagország, ami, figyelmen kívül hagyva az ICC elfogatóparancsát, vendégül látja Benjamin Netanjahut.

Budapesten, biztonságban. Ezt írta feliratként Orbán Viktor a Netanjahu látogatását bemutató képhez. Facebook/Orbán Viktor

A Nemzetközi Büntetőbíróság egyébként 2002-ben jött létre Hágában, Hollandiában. Elsősorban a háborús bűncselekményekkel, emberiesség elleni bűntettekkel vagy népirtással kapcsolatba hozható emberek felelősségre vonása lenne a feladata. Ez alapján adtak ki korábban elfogatóparancsot Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen is, az Ukrajnában elkövetett háborús bűntettek miatt.

Nem minden ország fogadta el a működéséről szóló határozatot. Ilyen például az USA, Oroszország vagy Kína vagy Izrael. És bár ezekben az országokban tényleg nem hajthatók végre az ICC döntései, abban a 124 (illetve mától csak 123) országban, amelyik elfogadta a bíróság működését, igen. (telex.hu)

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!