Vasárnap elhunyt Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke, aki 1977 és 1981 között állt országa élén.
Carter a Demokrata Párt politikusa volt, és az első elnök, aki komolyan foglalkozott a környezetvédelem és a klímaváltozás ügyével. Eredetileg tengeralattjárón szolgáló haditengerész volt, majd apja mogyoróültetvényét irányította, amiből meg is gazdagodott.
Elnökként legnagyobb sikere az volt, hogy elérte a békét Izrael és Egyiptom között, ami azóta is kitart. Igyekezett csökkenteni az ellenségeskedést a Szovjetunióval és Kínával is. Ő hozta létre az USA szövetségi oktatási minisztériumát. Korábban az oktatást a tagállamok szervezték maguknak. Donald Trump egyébként ezt vissza akarja csinálni.
Elnöksége alatt sikerült elérni, hogy a magyar koronázási ékszerek visszakerüljenek Budapestre. A koronát, az országalmát és a jogart a menekülő nyilasok (magyar nácik) hurcolták Ausztriába a második világháború végén. Ott az amerikaiak kezére kerültek, ők pedig sokáig nem akarták átadni a kommunista magyar államnak. Kádár János kormányával végül meg tudtak egyezni, és 1978-ban a kincseket visszakapta Magyarország.
Carter nem volt népszerű elnök, sok nemzetközi bonyodalom és egy energiaválság is nehezítette a munkáját. Nem is választották meg újra. Ettől még nem vonult vissza, különféle jótékonysági szervezetekben vállalt szerepet. Elsősorban a békéért és a demokrácia terjesztéséért dolgozott, amiért Nobel-békedíjat is kapott. Civil aktivistaként jóval eredményesebb volt, mint elnökként. Igaz, erre nem négy éve volt, hanem több mint negyven.
Októberben volt 100 éves, ezzel ő a legtovább élő ember, aki valaha elnök volt.