Üzbegisztánban és Koszovóban is boldogabbak az emberek, mint Magyarországon

A Kispolgár mobilra készült. Az app ingyenes!

Kijött egy szokásos, minden évben kiadott felmérés, a World Happiness Report. Ez egy úgynevezett boldogságindex alapján felállított lista, amelyen rangsor szerint szerepelnek a világ országai. A boldogságból nehéz számokat csinálni, de ha találnak hozzá mérőszámokat, akkor nem lehetetlen. Az emberek boldogságát sok szempont alapján mérik ebben a rangsorban:

  1. Mekkora szabadságot élveznek az emberek életük fontos döntéseiben?
  2. Mennyire nagylelkűek?
  3. Mekkora a korrupció mértéke a társadalomban?
  4. Milyen hosszú a születéskor várható egészséges élettartam?
  5. Mekkora társadalmi támogatásra számíthatnak az emberek, ha bajba kerülnek?
  6. Milyen az anyagi jólét, ha a nemzeti jövedelem (GDP) alapján számolják?
Fotó: Unsplash

Hogy néz ki a dobogó?

A listát már hosszú évek óta Finnország vezeti, és idén sem lett ez másképp. Ennek az a legtöbbször emlegetett oka, hogy a finnek pozitívan tekintenek a jövőbe, bíznak a kormányban és a hatóságokban. Ráadásul erős érzelmi támogatást nyújtanak számukra a családi és a baráti összejövetelek, illetve magas színvonalon működik náluk az oktatási rendszer és az egészségügy is. Ez az idei top 10-es lista:

  1. Finnország
  2. Dánia
  3. Izland
  4. Svédország
  5. Hollandia
  6. Costa Rica
  7. Norvégia
  8. Izrael
  9. Luxemburg
  10. Mexikó

Magyarország idén a 69. lett a rangsorban közvetlenül Kína után, Trinidad és Tobago, Montenegró és Horvátország előtt. A tavalyi eredményhez képest tizenhárom helyet csúsztunk hátra a listán. Érdekes, hogy a társas támogatást illetően előkelő helyen vagyunk (a hetedikek). Azaz gondoskodunk egymásról, és odafigyelünk másokra, de az önkénteskedés (119.), a szabadságérzékelés (117.) és a korrupcióérzékelés terén (115.) egyáltalán nem állunk jól.

Kedvesebbek lettünk a Covid alatt

Az idei jelentésben azt vizsgálták, mekkora hatással van a boldogságra a törődés és az odafigyelés. De azt is, hogy a kedves cselekedetek miként segítik az emberek a jólétük növelésében. Kiderült, hogy az emberek hajlamosak alábecsülni mások jóindulatát. És kiderült az is, hogy a gondoskodás nemcsak annak jó, aki kapja, hanem annak is, aki adja.

A jólétet ugyanis nemcsak a tényleges segítségnyújtás, hanem már annak a gondolata is növeli, hogy az emberek segíthetnek másokon.

Fotó: Unsplash

Az eredmények szerint az emberek boldogabbak azokban a társadalmakban, ahol erősebb a közösségi összetartozás, a kedvesség pedig amolyan elvárás. Bár a koronavírus-járvány alaposan felforgatta a világot, az egy ritka, pozitív következménye volt, hogy az emberek kedvesebbek lettek egymással (ez a hatás azóta is megmaradt).

A kutatás arra is kíváncsi volt, hogy ki kivel szokott étkezni. Úgy látják a tudósok ugyanis, hogy az, ahogy eszünk, szoros összefüggésben áll a kapcsolatainkkal és a boldogságunkkal. Azok az emberek, akik másokkal étkeznek, általában boldogabbak, mint azok, akik egyedül esznek. Az egyedül étkezők száma világszerte aggasztóan növekszik, főleg az Egyesült Államokban.

És ha nem jön el a boldogság?

A boldogság hiánya nem a szomorúság, hanem az elkeseredés és a kétségbeesettség. Ezek komolyabb függőségekhez és súlyosabb mentális állapotokhoz vezethetnek. Szerencsére az így bekövetkezett halálesetek száma csökken (bár az Egyesült Államokban és a Koreai Köztársaságban nem).

A helyezéseket illetően a politikai tényezők is fontos szerepet játszanak. A jóindulat mértéke egy országban ugyanis óriási hatással van az ország politikájára is. A populizmus például nagyrészt a boldogtalanságnak köszönhető. Korábban így magyaráztuk a populizmus jelenségét:

A demokratikus országokban a kormányok tudják, hogy a következő választáson leszavazhatják őket, ha az emberek elveszítik a beléjük vetett bizalmukat. A politikusok ezért hajlamosak azt mondani az embereknek, amit hallani akarnak, és a választási kampányban nagyszabású ígéreteket tesznek, amelyeket nem mindig tudnak betartani, ha már hivatalban vannak. Ezt az elképzelést, hogy egyszerű és valótlan megoldásokat kínálnak bonyolult problémákra, populizmusnak nevezik.

Fotó: Unsplash

A kétségbeesett emberek hajlamosak a szélsőbaloldali vagy a szélsőjobboldali politikához húzni. Érdekes, hogy azok az emberek, akikben erősebb a bizalom, a baloldalhoz fordulnak, a bizalmatlanok pedig a jobboldalhoz. Ez a bizalmatlanságuk aztán bármilyen csoportra hatással lehet: a külföldi származásúakra, vagy például a szexuális kisebbségekre (mint ahogy a kormányzó jobboldal be is tiltotta a Pride-felvonulást).

Források: World Happiness Report, BBC, hvg.hu

A Kispolgár mindenkié.

Szeretnénk, ha minden gyerek olvashatna újságot, előfizetés nélkül. Az app ingyenes és reklámmentes. Kérjük, ha teheti, támogassa munkánkat! Köszönjük!

Óriásplakátokon keresi új tulajdonosát egy 155 éves ír kocsma

Azért, hogy ne kelljen lecserélni a névtáblát a bejárat felett.

Garfield

Táplálkozási tanácsok.

Jó reggelt!

Te kis huncut!