Van az a mondás, hogy a jó dolgokból keveset adnak, és hát egy aprócska páfrány ezt most be is bizonyította. Legyőzte az embert. Legalábis abban biztosan, hogy neki van a világ legnagyobb genomja, meghaladja az emberi DNS hosszát. A genom egy szervezet teljes örökítő információját jelenti, amely a DNS-be van kódolva.
Az Új-Kaledóniában őshonos Tmesipteris oblanceolata nevű páfrány DNS-e 100 méteres, hosszabb mint a londoni Big Ben magassága, és ötvenszer hosszabb mint az emberé. Ezzel a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült.
A növény olyan régi, hogy már a dinók előtt is létezett.
Bár ez meglepőnek tűnhet, a top 10 leghosszabb genom mind növényeké. Az előző rekorder a paris japonica volt, ami egy japán virágos növény. Az állatvilágban az etióp gőtehal a rekorder, de még ő sem közelíti meg a kis páfrány DNS-ét.
A páfrány hiába rekorder, az életben maradása nehezebb. Ilyen nagy genomnak nagy sejtekre van szüksége, ami azt jelenti, hogy lassabban nő, fejlődik és nehezebben fotoszintetizál. Ez az, amikor a növények a napfény energiáját használva állítanak elő maguknak energiát, főleg cukrot. (Nature.com)
(Kiemelt kép: Pol Fernandez)