Június végén sosem látott tömeg vonult fel Budapesten. A korábban betiltott Pride-felvonulásra egyes becslések szerint 250 ezer, mások szerint akár több mint 300 ezer ember érkezett. A felvonulást korábban a főpolgármester, Karácsony Gergely budapesti önkormányzati rendezvénynek nevezte ki, amire szerinte egészen más szabályok vonatkoznak, mint a politikai gyűlésekre. Így Karácsony szerint nem követnek el szabálysértést azok, akik mégis részt vesznek a betiltott eseményen.
A Pride előtt a főpolgármestert börtönnel fenyegette meg az igazságügyi miniszter. Karácsony Gergely viszont azt ígérte, hogy senkit nem érhet hátrány azért, mert részt vesz a felvonuláson. A következő időszakban biztosan többet halljátok majd a főpolgármester nevét a hírekben, ezért ma megírjuk nektek, hogy
kicsoda Karácsony Gergely.

Karácsony Gergely második ciklusát tölti főpolgármesterként Budapest élén, vagyis másodszor választották meg 5 évre. Budapest olyan nagy, hogy a kerületeknek külön polgármestere van, a várost pedig a főpolgármester vezeti.
Előtte Budapest XIV. kerületének, Zuglónak a polgármestere volt. 2019-ben az ellenzéki pártok előválasztást tartottak, hogy kiderüljön, melyik jelölt indulhat jó eséllyel az akkori fideszes főpolgármesterrel, Tarlós Istvánnal szemben. Az előválasztást Karácsony Gergely nyerte, így szinte az összes ellenzéki párt beállt mögé, és őt támogatta a választásokon. Végül győzött is, megszerezte a szavazatok több mint felét. 2024-ben újraválasztották, de Vitézy Dávid ellen a választás jóval szorosabb volt. Alig néhány szavazat döntött, több helyen újra is kellett számolni a voksokat. Ezt a választást már a Kispolgárban is követhettétek.

Karácsony Gergely nem volt mindig politikus. Az egyetemen szociológiát (társadalomtudományt) tanult, utána pedig a Medián nevű közvélemény-kutató cégnél dolgozott. 2002-ben ez a cég volt az egyetlen, amelyik az akkori választások előtt azt mérte, hogy az első Fidesz-kormány el fogja bukni a választásokat. Ez így is lett. Emellett tanított a Budapesti Corvinus Egyetemen is.
Akkor kezdett aktívan politizálni, amikor 2009-ben megalakult az első úgynevezett zöld párt, az LMP. Ez a Lehet Más a Politika rövidítése volt. Ez a párt a környezetvédelem és az ökológia mellett a társadalmi igazságosság és a fenntartható fejlődés mellett állt ki, és elítélte a korrupciót a politikában. Ennek a pártnak lett Karácsony a kampányfőnöke, és 2010-ben először bejutott a parlamentbe is.
Az LMP, majd később a Párbeszéd nevű párt politikusaként a környezetvédelem mindig fontos témája volt. Főpolgármesterként az ő nevéhez fűződnek például az egyre több helyen megjelenő biciklisávok Budapesten, amik miatt sok autós haragszik is rá. Az első ciklusa idején adták át a felújított Lánchidat is, amin azóta nem járhatnak autók, csak taxik és buszok. Na meg a gyalogosok, biciklisek. De erről előtte megkérdezték a budapestiek véleményét.

Ellenzéki főpolgármesterként olyan ügyekben állt szembe a kormánnyal, mint például a Budapestre kivetett szolidaritási adó. Ez olyan magas összeg lett volna, ami akár csődbe is vihette volna a várost. A főváros pereket indított, és egyelőre azt érte el, hogy az állam ne tudja csak úgy leemelni ezt a pénzt Budapest számlájáról. Szintén sokat hallottátok Karácsony Gergely nevét a Rákosrendezőre tervezett giga-beruházás, a mini-Dubajnak elnevezett építkezések kapcsán. Ezt a főváros úgy tudta kivédeni, hogy megvásárolta azt a területet, amit a kormány külföldi befektetőknek passzolt volna át.
A főpolgármester időnként „Budapest Köztársaságról” beszél. Ezzel arra utal, hogy a fővárosnak nemcsak a vezetése, de a lakossága is élesen szemben áll az Orbán-kormánnyal. Karácsony a kultúrában, a kisebbségek ügyében, de akár Ukrajna dolgában is liberális ellenpontot képez a jobboldali kormány ellenében.
Karácsony Gergely nemcsak városvezetőként, hanem korábban országos politikusként is megpróbált helytállni. Már 2018-ban is miniszterelnök-jelölt volt, akkor még a Párbeszéd és az MSZP közös listájának élén szerepelt az országgyűlési választásokon. 2021-ben pedig elindult az ellenzéki pártok miniszterelnök-jelölti előválasztásán is, de visszalépett a későbbi jelölt, Márki-Zay Péter javára.

Karácsony Gergely egyébként a legnépszerűbb politikusok egyike az országban, a legutóbbi kutatások szerint csak Magyar Péter, a Tisza elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök és Hadházy Ákos független képviselő előzi meg. A népszerűségét az is jelzi, hogy a fiatalok a TikTokon és a Facebookon elkezdték Apunak szólítani. Volt, aki a tavaly önkormányzati választás után a lábára tetoválta az arcképét. Azt még nem tudni, hogy a népszerűségén mennyit dob majd a Pride-felvonulás, de valószínűleg sokan gondolják most azt, hogy Karácsony Gergely határozott kiállása nélkül ez az egész nem valósulhatott volna meg.